Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Mossad'ın Ortadoğu operasyon timindeydi"

Giriş Tarihi: 15.2.2013

Avustralya vatandaşı Ben Zygier'in, İsrail istihbarat servisinin İranlı Ali Asgari'yi İstanbul'a kaçıran, Hamas tetikçilerini etkisiz hale getiren ekibinde olduğu iddia edildi

Avustralya ABC televizyonunda geçtiğimiz salıyayımlanan bir programda ortaya atılan, 2010'da İsrail'de bir hapishanede intihar eden Avustralya vatandaşı Ben Zygier'in yıllarca Mossad adına çalıştığı iddiası sonrası ilginç sırlar ortaya dökülmeye devam ediyor. Yahudi olan ve 2000'de İsrail'e göç eden Zygier'in çifte vatandaşlığı bulunuyordu. İsrailli yetkililerin Mossad ajanlığı iddialarını yalanlamadığı Zygier'in üç farklı isim kullanarak sahte kimliklerle Ortadoğu'nun 'kaos' bölgelerinde gizli operasyonlara katıldığı iddia edildi. Dubai emirlerine suikast planı yapan Hamas tetikçilerinin Zygier'in de aralarında bulunduğu bir Mossad timi tarafından etkisiz hale getirildiği de öne sürüldü.

servise iha net mi etti?
İsrail istihbaratına bağlı Debkafile sitesindeki bir başka iddia ise Avustralya basınının "Mahkûm X" adını taktığı Zygier'in İran'ın nükleer sırlarını çalarak İstanbul'da kaybolduğu iddia edilen İranlı General Ali Asgari'nin kaçırılmasında da önemli rol oynadığına dair. Ölümü sonrası İsrail basınında hakkındaki haberler sürekli sansürlenen Zygier'in cesedinin sessiz sedasız Avustralya'ya gönderildiği öğrenildi. En çok merak edilen soru Zygier'in Mossad ajanı olduğu halde neden gözaltına alınarak Tel Aviv yakınlarındaki Ayalon Hapishanesi'ne konulduğu. Bu noktada akıllara gelen şüphe ise Zygier'in İsrail'e ihanet etmiş olabileceği. İsrailli yetkililer hapis nedenini 'ulusal güvenliği tehdit eden faaliyet' olarak açıklamakla yetiniyor. Zygier'in kendini asmasının imkânsız olduğunu öne süren İsrailli insan hakları grupları hükümetlerinden açıklama bekliyor. Avustralya'da da muhalefet hükümete "Bilindiği halde müdahale edilmeyerek Avustralya vatandaşının ölümüne göz yumuldu" diye yükleniyor. Zygier'in nasıl öldüğüyle ilgili en ilginç iddia ise bir İsrailli eski istihbarat yetkilisinden geldi: "Zor durumda nefes tutarak kendini öldürme eğitimi ajanlara veriliyor..." Avustralya-İsrail arasındaki casus romanlarını aratmayan olayla ilgili önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak yeni bilgiler merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mossad'ın Ortadoğu operasyon timindeydi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN