Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'ın olamayacağı geçiş süreci nasıl işleyecek?

Giriş Tarihi: 16.2.2013 13:08

Suriye krizinin çözümü için bugüne kadar yapılan en hazırlıklı plan Kahire’de masaya yatırıldı. Ahmet Muaz liderliğindeki Suriye Ulusal Koalisyonu ile George Sabra başkanlığındaki Suriye Ulusal Konseyinin üyeleri Kahire’de bir araya gelerek yeni planı görüştü.

Söz konusu planın ayrıntıları Suud gazetesi Şark el Avsat'ta yayınlandı. Ancak BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lahdar el İbrahimi "bizim böyle bir plandan haberimiz yok" açıklamasını yaptı.

Plan yalanlansa da muhalif kaynaklar söz konusu çözüm önerisinin ciddi bir aşamaya geldiğini doğruladı.

Plana göre Suriye'de geçiş için bir meclis kurulacak. Başına da şu an Suriye Devlet Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Faruk el Şara getirilecek.

İlk etapta acil ateşkes ilan edilecek ve rejime bağlı askerler kent merkezlerinden çekilecek.

Sonrasında Faruk el Şara başkanlığındaki meclis, ülkeyi seçime götürecek. Mecliste 140 üye bulunacak ve bu plan BM tarafından da desteklenecek.

Planda asıl mesele Beşar Esad'ın akıbeti. Bu konuda net bir adım henüz atılamadı. Ancak Suriye Ulusal Koalisyonu ile Suriye Ulusal Konseyinin Kahire'deki toplantılarında kurulacak olan geçiş hükümetinde Esad'ın kesinlikle yer almayacak olması üzerinde fikir birliğine varıldı.

İşte kilit nokta burası yani Esad'ın akıbeti. Geçiş sürecinde Esad olmazsa o zaman bu geçiş planı nasıl işleyecek. Beşar Esad kendisinin içinde olmayacağı bu sürece izin verecek mi? Verirse yargılanacak mı başka bir ülkeye mi gönderilecek?
Muhalifler en başından bu yana Esad'ın yer almadığı bir geçiş üzerinde ısrar ediyor. Muhalifler, Beşar Esad'ın içinde olacağı bir geçiş hükümetiyle hiçbir adım atamayacaklarını savunuyor. Ancak rejim destekçileri Rusya ve İran bu konuda hala geri adım atmış değiller.

Kısacası Suriye krizinin çözümünü Esad'ın kararı belirleyecek. Bu konuda Rusya ve İran'ın da beyanları çok önemli. Özellikle Rusya'nın Esad değil de rejimin bir şekilde uzantısının devam etmesinden yana olabileceği konuşuluyor. Aynı şekilde İran'ın da Esad olmazsa alternatifleri üzerinde planlar yaptıkları biliniyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz Hatip önümüzdeki haftalarda hem Türkiye'ye hem de Rusya'ya gidecek. Hatip'in İstanbul ve Moskova'daki görüşmeleri önemli, bu iki durak Suriye krizinin çözülüp çözülmeyeceği konusunda ciddi ipuçları verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın olamayacağı geçiş süreci nasıl işleyecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN