Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'da ikinci

Dev İtalyan şirketlerinin bulaştığı uluslararası yolsuzluklar, 90'lardaki 'den ders alınmadığını gösteriyor. Berlusconi'nin rüşveti savunan sözleri de ikinci temiz eller operasyonlarına karşı öç alma hamlesi olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 16.2.2013
İtalya'nın köklü şirketlerinin karıştığı uluslararası yolsuzluk skandalları, siyasiler ve iş adamlarının 90'lı yıllardaki operasyonundan gerekli dersi çıkarmadığını gösterdi. İtalya'nın savunma sanayi devi Finmeccanica'ya ait Agusta Westland şirketinin ürettiği ve Hindistan'a satılan 12 helikopter için 50 milyon euro rüşvet ödediği iddiası, üst düzey yöneticilerin kellesine mal oldu. Finmeccanica Başkanı Giuseppe Orsi gözaltına alındı. Agusta Westland İcra Kurulu Başkanı Bruno Spagnolini ev hapsinde ve ayrıca İsviçre'de yaşayan iki aracı için de iade talebi çıkarıldı. İtalya'nın dış politikasının mimarlarından enerji devi Eni de bu yolsuzluk dalgasına kapıldı. Milano savcılığı, Eni'nin Cezayir makamlarına verdiği öne sürülen rüşveti soruşturmaya başladı. Soruşturmada savcıların işaret ettiği en yetkili isim Eni'nin süper güçlü CEO'su Paolo Scaroni de tahkikat altına alındı.

"RÜŞVET BİR İHTİYAÇ"
Eski Başbakan Berlusconi, "Yurtdışında rekabet etmemiz mümkün değil, kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Eni, Enel, Finmeccanica ile artık kimse pazarlık yapmayacak. Rüşvet mevcut bir gerçek, bunu inkâr etmenin yararı yok. Yurtdışında rüşvet vermek bir ihtiyaç" diyor. Berlusconi'nin rüşvete yaptığı bu övgü elbette tüm siyasi liderlerin tepkisini çekti. Başbakan Mario Monti de bir hastalık gibi üreyen yolsuzlukların, İtalya'da İkinci Temiz Eller döneminin başlangıcı olduğunu dün resmen onayladı. İtalya'daki yolsuzluk skandalları bu iki dev şirketle sınırlı değil. İtalya'nın üçüncü büyük bankası Monte Paschi di Siena'nın eski başkanı ve üst düzey yöneticileri, Anton Veneta bankasının alımında yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle tahkikat altında. Lombardiya Bölge Başkanı, koyu Katolik Roberto Formigoni, lüks seyahatlerinden yüz kremlerine kadar tüm masraflarını, ihale verdiği iş adamlarına ödetti. "Hırsız Roma" diye ciyak ciyak bağıran Kuzey Ligi'nin lideri Umberto Bossi, partisinin fonlarını akılsız oğluna diploma satın almak, hırslı karısının okulunu finanse etmek ve evini restore ettirmek gibi "sosyal faydası yüksek" işlere tahsis etti. Bütün bu yakın örnekler gösteriyor ki İtalya'da yolsuzluk dönemi hiç bitmedi, hatta Temiz Eller'den sonra daha da azıttı.

BAYRAK BERLUSCONİ'DE
Rüşvetle anılan ve Temiz Eller operasyonuyla yıkılan Birinci Cumhuriyet'in sembolü sosyalist lider Bettino Craxi bugün artık yok ancak o dönem iş dünyasındaki referansı ve en yakın arkadaşı Silvio Berlusconi var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'da ikinci Temiz Eller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN