Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdilik nasihat etti

İran dini lideri Ali Hamaney, cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 ay kala birbirine giren Mahmud Ahmedinecad ve Ali Laricani'ye sert mesaj verdi: Halk huzur istiyor, şimdilik nasihat ediyorum

Giriş Tarihi: 17.2.2013
İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile siyasi rakibi Meclis Başkanı Ali Laricani arasındaki güç kavgasına dini lider Ayetullah Ali Hamaney son noktayı koydu. Dini liderin resmi internet sitesinde yayımlanan habere göre Hamaney, hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Ahmedinecad ve Laricani'yi "şimdilik" uyardı. Hamaney'in, "Bir erkin başkanının, ispatlanmamış bir iddiadan dolayı diğer iki erki suçlaması dini hukuka, yasalara ve halkın hukukuna aykırıdır. Şimdilik nasihat etmek ve uyarmakla yetiniyorum" dediği belirtildi. Ahmedinecad, kısa bir süre önce parlamentoda yaptığı konuşmada Meclis Başkanı Laricani'nin ailesini yolsuzlukla suçlamıştı. İran'ın en güçlü ismi olan Hamaney, 4 ay sonraki seçimde ülkenin yeni cumhurbaşkanı olması beklenen Laricani'nin de Ahmedinejad'ın suçlamaları karşısında "gereksiz ve haddinden fazla" tepki verdiğini belirtti.

NÜKLEERE SON

Dünya basını ise Hamaney'in açıklamaları içinde yer alan, nükleer faaliyetler hakkındaki sözlerine geniş ver verdi. Dünyadaki tüm nükleer silahların imha edilmesi gerektiğini söylediği aktarılan dini lider Hamaney'in "Böyle bir inancımız olmayıp nükleer silah edinmek isteseydik, hiçbir güç bizi engelleyemezdi" dediği belirtildi. Hamaney, daha önce kamuoyuna açıkladığı konuyla ilgili fetvasında, "Her çeşit kitle imha silahı üretmenin, bulundurmanın, depolamanın ve kullanmanın haram olduğunu" belirtmişti.

AHMEDİNECAD'A KUŞATMA
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın karşısında, Dini Lider Hamaney, Meclis Başkanı Ali Laricani ve yargı sisteminin başkanı Sadık Laricani'den oluşan güçlü bir muhalefet bloğu bulunuyor. Ali Laricani'nin seçimlerde Ahmedinecad'ın koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdilik nasihat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN