'de, sevgiliye verecek gül kalmadı

Giriş Tarihi: 18.2.2013

'nü savaşın gölgesinde geçiren li muhaliflerin 14 Şubat mesajları da çektikleri acıları yansıtıyordu: Mezarlara bırakmaktan, sevgiliye verecek gül kalmadı

geçtiğimiz hafta bütün dünyada olduğu gibi 'de de kutlandı. Ancak yaklaşık iki yıldır halk ayaklanması ve iç savaşın dehşetini yaşayan ülkede muhaliflerin kutlamalarına kan ve gözyaşı damgasını vurdu. Suriyeli muhalifler, yaşadıkları mahrumiyetleri ve sevdiklerine özlemleri kendilerine özgü yöntemlerle dile getirdi. İşte Suriyelilerin yürek burkan 14 Şubat mesajlarından örnekler:

OBAMA DA UNUTULMADI

Ülkenin orta kesimlerinde yer alan Erbin kasabasında çekilen bir fotoğrafta, 12 yaşlarında bir kız çocuğu elinde "Sevgililer Günü'nden özür dileriz. Kimseye sunacak gülümüz yok, çünkü hepsi şehitlerin kabirlerinin üzerinde!" yazılı pankartı tutarken görülüyor.
Muhaliflerle Beşar Esad ordusu arasında sert çatışmalara sahne olan Halep'in merkezinde bir satıcı, gül ve çiçekler yerine yumurtalardan oluşturduğu devasa kalple dikkat çekiyor.
Şam bölgesindeki Daraya kasabasında yüzünü saklayan bir muhalifin taşıdığı pankartta "Kırmızı için aşkın rengi diyorlar. Suriyeliler (kanlarını dökerek) vatanlarına bu kadar mı aşık!" yazıyor.
Muhaliflerin hazırladığı ve sanal ortamda hızla yayılan tasarımlardan birinde, "Happy Valentine / Sevgililer Günü Kutlu Olsun" yazısı yerine "Happy Violentine / Şiddet Kutlu Olsun" ifadesi yer alıyor. Çizgide, başının üzerinde kalplerin bulunduğu bir melek figürü elinde ok yerine makineli tüfek tutuyor.
Suriye'de Esad rejiminin kontrolü ilk kaybettiği kasabalardan biri olan İdlib'in Kafranbel kasabasında da muhalifler, her zaman yaptıkları gibi İngilizce ve Arapça pankartlar açtılar. Bunlardan birinde ABD Başkanı Obama, Esad'a kendisinden ayrılmaması ve kucaklaması için "baskı yaparken" resmedilmiş.

BENİM AŞKIM HUMUS

Muhaliflerin 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle çektirdiği en hüzünlü fotoğraflardan birinde ise 20'li yaşlarda ve sadece gözlerini açıkta bırakan bir şal takan bir genç muhalif, ayrı kaldığı eşine şu mesajı veriyor: "Beni gözlerimden tanıyabilecek olan bir tek sensin. Bir buçuk sene oldu. Seni çok özledim!"
Humus'ta çekildiği anlaşılan bir başka karede ise "Çok özür dilerim St. Valentine ama benim aşkım Humus" ibaresini tutan bir çocuk görülüyor.

Şam'da en 'kesat' 14 Şubat
Şam ve çevresinde hâlâ rejimin kontrolü altında bulunan bölgeler, 14 Şubat'ı ekonomik ambargonun gölgesinde geçirdi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan başkentteki dükkân sahipleri, bu yılın her zamankinden daha durgun geçtiğini söyledi. İsmini açıklamayan bir esnaf, "Ticaret durma noktasına geldi. Bütün eski müşterilerim canlarını kurtarmak için ülkeyi terk ettiler. Bir buket gül 30 dolar, ancak onun da alıcısı yok" diyerek durumu anlattı. Uluslararası yardım organizasyonlarının verilerine göre, Suriye'de 2.5 milyondan fazla insan acil yardıma muhtaç.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de, sevgiliye verecek gül kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN