Suriyeli sanatçıdan iç savaşın 'renkleri'

Giriş Tarihi: 18.2.2013

Suriyeli grafik sanatçısı ve bilgisayar mühendisi Fares Cachoux, ülkesinde akan kanı ve yaşanan işkenceleri, 3 renkli posterlerle dünyaya duyuruyor

Humus doğumlu grafik sanatçısı Fares Cachoux, Suriye'deki isyanın başlamasından sonra sıradan Suriyelilerin yaşadığı acıları, en iyi bildiği yolla yani çizimlerle dünyaya göstermeye çalışıyor. İsyanın grafik sanatçısı olarak bilinen Cachoux, Halep Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra Fransa'da doktorasını tamamladı. Sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nden öğretim üyeliği yapan sanatçı, isyanın başlamasından sonra halkı için çalışmaya karar vermiş.

SARI, SİYAH, KIRMIZI

Mayıs 2011'de Humus'ta kadın ve çocuk dâhil 100'den fazla kişinin öldüğü bir katliam sonrası, tüm bildiklerini kullanarak yazısız bir şekilde Suriye'de olanları dünyaya haykırmaya karar veren Cachoux, yalnızca 3 renk kullandığı minimalist posterler hazırlamaya koyulmuş. Bunlardan, Suriye lideri Beşar Esad'ın arkasında satır saklarken dört çocukla konuştuğu poster, geçen yıl medya sitelerinde yaygın şekilde paylaşılmıştı. Cachoux amacını ise "Bu posterler aracılığıyla Suriye'deki devrimin önemli olaylarını kayda geçmek istiyorum. Bunlar arasında Esad'ın konuşmaları, Humus'ta ve Halep'teki savaş var" diye özetliyor. Seçtiği renklerin genelde savaş ve acıyı yansıtmadığını söyleyen Cachoux, "Ülkemizin görsel durumunu anlamalıyız. Siyah, sarı ve kırmızı, bunu yansıtıyor" diyor. En son hazırladığı 5 posterin Humus, Halep, Şam, Dera ve Deyr Ezzor şehirlerini yansıttığı belirten başarılı sanatçı, "Bu şehirlerde yaşanan yıkıma rağmen gelecek için hâlâ umut var" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli sanatçıdan iç savaşın 'renkleri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN