İşte bin 200 kişiyi yaralayan göktaşı

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Rusya'nın Ural bölgesinde ses bombası etkisi yaparak bin 200 kişinin yaralanmasına yol açan göktaşına ait parçalar, Çerbakul Gölü yakınlarında bulundu

Rusya'da Çelyabinsk bölgesindeki küçük bir göl yakınında bulunan alışılmadık bazı taşlar üzerinde yapılan kimyasal analizler, bu parçaların uzaydan geldiğini gösterdi. Rus devlet ajansı RIA Novosti'ye konuşan Rusya Bilimler Akademisi üyesi Viktor Grohovsky, "Çerbakul Gölü yakınındaki bir maddeye ait parçaların meteorit alaşımına ait olduğunu teyit ediyoruz" dedi. Yetkililer, taşların birkaç gün önce Çelyabinsk kenti üzerinden geçtiği sırada ses bombası etkisi yaparak binlerce binanın camının kırılmasına ve bin 200 kişinin yaralanmasına neden olan meteora ait olduğunu belirtti.

YÜZDE 10'U DEMİRDEN OLUŞUYOR

Bulunan meteoritin, bilimsel adı kondrit, çok bilinen bir kumlu göktaşı grubuna ait olduğu kaydedilen açıklamada, yüzde 10'u demirden oluştuğu belirlenen parçanın büyük ihtimalle Çerbakul -Meteoriti olarak adlandırılacağı ifade edildi. Gölün sularında daha büyük bir meteoritin bulunduğu görüşünde olduğunu kaydeden Grohovsky, yetkililerin aksi yönde yaptıkları açıklamalara katılmadığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte bin 200 kişiyi yaralayan göktaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN