Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aracılığa hazırız'

Mısır'ın başkenti Kahire'de Genel Sekreteri Nebil el Arabî ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Esad rejimiyle muhalifler arasında arabuluculuk etmeye hazır olduklarını bildirdi

Giriş Tarihi: 21.2.2013
'de iki yılını doldurmak üzere olan halk ayaklanması ve iç savaşın diplomasi yoluyla çözümü için çabalar sürüyor. Dün Mısır'ın Rus-Arap Forumu'na katılmak için Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Genel Sekreteri Nebil el Arabî ile bir araya geldi. Suriye krizinin silahla ve askeri müdahaleyle çözülemeyeceğini bir kez daha tekrarlayan Bakan Lavrov, Rusya ve Arap Birliği olarak, Beşar Esad'la muhalifler arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Suriye'deki mevcut durumun aynen devam etmesi halinde ülkenin baştan başa harabeye döneceği uyarısında bulunan Bakan Lavrov, "Artık bu iki yıllık çatışmayı sona erdirme zamanı geldi. Askeri seçenek bu sorunu kesinlikle çözmez, çünkü bu yol daha fazla yıkım getirir" ifadelerini kullandı. Sorunun barışçıl şekilde halledilmesinde Arap Birliği'ne liderlik görevi düştüğünü kaydeden Lavrov, kendilerinin de her türlü müzakere çabasını desteklediğini vurguladı. Rusya yönetimi, krizin taraflarını Moskova'ya davet ederek her iki cephe üzerindeki baskısını da artırıyor. Bu çerçevede Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, önümüzdeki hafta Rusya'ya giderek yetkililerle bir araya gelecek. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el Hatib'in de 5 Mart'ta Moskova'yı ziyaret edeceği kaydedildi.

TLASS: ŞARA EN UYGUN İSİM

Suriye'de geçiş sürecinin sağlanması adına bir açıklama da, Esad'ın yakın arkadaşlarından biriyken Paris'e kaçan General Menaf Tlass'tan geldi. Alman haber ajansı DPA'ya konuşan Tlass, Esad'ın tamamen yalnızlaştığını belirterek, geçiş süreci için en uygun ismin Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Şara olduğunu söyledi.

FUTBOL SAHASI HEDEF OLDU, BİR FUTBOLCU ÖLDÜ
Suriye'nin başkenti Şam'ın Baramke semtinde bulunan Teşrin Stadyumu'na düşen havan mermileri, antrenman yapmakta olan El Vesbe takımının oyuncularından birinin ölümüne neden oldu. Resmi haber ajansı SANA, saldırıyı "teröristler"in düzenlediğini duyurdu. Şam'ın Hamuriye bölgesindeki yerleşim yerine ise Esad'a bağlı jetler arafından vakum bombası atıldı. Saldırıda 35 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada, Suriye'nin İsrail'e ait bir İHA'yı düşürdüğü ileri sürüldü.

LAVROV VE EL ARABİ GÖRÜŞMESİNDE YÜZLER GÜLDÜ
Suriye krizindeki tutumu nedeniyle Arap ülkelerinin eleştirilerine maruz kalan Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Arap Birliği'nde güler yüzle karşılandı. Birliğin Genel Sekreteri Nebil el Arabî konuk bakanı neşeli bir tavırla ağırladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aracılığa hazırız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN