Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çekiliyoruz' ABD 'Kalıyoruz' dedi

Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afgan güvenlik güçlerin eskiye kıyasla çok daha donanımlı olduğunu kaydederek güvenliği 2015'e kadar tamamen Afgan güçlere devredileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 23.2.2013 14:31
Rasmussen 'çekiliyoruz' derken, ABD'nin Afganistan'da kalacağı iddia edildi.

Brüksel'deki Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü () karargâhında iki gün süren Savunma Bakanları Zirvesi'nde ana gündem maddelerinden Afganistan'daki Uluslararası İstikrar Gücü (ISAF) masaya yatırıldı. NATO üyeleri ile birlikte 50 ISAF Savunma Bakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği temsilcilerin de katıldığı toplantıya Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Ahmadi de iştirak etti.

ABD yönetimi 2014 sonunda Afganistan'daki muharip güçlerini çekeceğini açıklamasına rağmen Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Brüksel'deki zirvede "Amerikan mevkidaşının kendisine söylediğine göre 2014 sonrası ABD'nin Afganistan'da 8-12 bin asker bırakacağını" söyledi. Fakat Pentagon Sözcüsü George Litte, Başkan Barack Obama'nın henüz kaç askerin Afganistan'da kalacağına dair bir karar vermediğini açıkladı. De Maiziere de daha sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını savundu.

Afganistan'da terörle mücadele ve Afgan güçlerinin eğitimi için 2014 sonrasında da belirli bir miktar ABD askerin kalacağı iddia edilirken Rasmussen, 2011'de başlatılan Afgan güvenlik güçlerine yetki devri sürecini hatırlatarak, "Önümüzdeki iki yıl içinde Afganistan'da operasyonel görevimizi nihayete erdirerek, Afgan güçlerinin eğitim, lojistik destek ve danışmanlığı görevine geçeceğiz. İki yıl öncesine kıyasla Afgan güvenlik güçleri çok daha güçlü hale geldi. Daha eğitimli ve kendilerine daha çok güvenir hale geldiler. Ülkede meskun bölgelerin yüzde 87'sinde yerel güvenlik güçleri görev alıyor. Gelecek dönemde ISAF'tan beklenen güvenliği sağlamaktan ziyade destek ve eğitim olacak. İlk iki yıl içinde çok ciddi ilerlemeler sağladık." şeklinde konuştu.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Yılmaz da "Afganistan istediği sürece biz orada olacağız. NATO çekilse bile Türkiye Afganistan'da olmayı sürdürecek." diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO 'Çekiliyoruz' ABD 'Kalıyoruz' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN