Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demir perde... ...ve hatıraları

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Dünyanın en kapalı rejimiyle yönetilen Kuzey Kore'de lider Kim Jong-un ,savaş pilotları ve paraşütçü komandoların tatbikatını izleyerek gövde gösterisi yaptı

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı'nın fotoğraf ajanslarına dağıttığı bu karelerde ülkenin lideri Kim Jong-Un başkent Pyongyang'da askeri bir tatbikatta bulunuyor. Paraşütçü komando ve askeri savaş pilotlarını kumandan edasıyla izleyen Jong-Un'un alana gelişiyle birlikte ordu mensubu askerler coşku içinde liderlerine alkış tutuyor.

ABD'YE GÖZDAĞI
Öte yandan Kuzey Kore Ordusu, Güney Kore ile ABD'nin ortak tatbikat yapması durumunda Amerika güçlerinin 'fena bir yıkım' a uğratılacağı açıklamasıyla gözdağı verdi. Kuzey Kore'nin bu ay başında 3'üncü nükleer testini yapması sonrası ABD ile tansiyon yine artmıştı.

***

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin birbirlerinden farklı tarihlerde kutladığı ve Rusya iç savaşı döneminde Kızıl Ordu'nun Moskova'ya girmesi anısına yapılan 'Vatan savunucuları' gününe Lenin portreleri damgasını vurdu. 2012'nin değişen Rusya'sının karizmatik başkanı Vladimir Putin de anma törenlerine katıldı. Rusya'da imparatorluğun yıkılarak Ekim devrimiyle sosyalist rejimin kurulmasının öncüsü olan, halka zulmüyle de eleştirilen Vladimir Lenin'in posterlerini güllerle süsleyen Rusya Komünist Partisi yandaşları başkent Moskova'da orak çekiçli bayraklarla yürüdü. Yürüyüş yolunda batılı ünlü markalarının bulunduğu lüks mağazaların önünden geçilmesi ilginç tezatlıklar oluşturdu. Putin ülkenin savunma bakanı Sergei Shoigu'yla meçhul askerler anıtını ziyaret etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demir perde... ...ve hatıraları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN