Muhaliflerin batıya tepkisi

Suriye muhaliflerinin boykot kararının ardından rejimden ilginç bir çıkış geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Velit Muallim, muhaliflerin katılmama kararı aldığı Moskova’daki görüşmelerde silahlı muhaliflere diyalog çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 25.2.2013 12:06
Suriye'deki ayaklanma ve iç savaş 2 yılı geride bıraktı. Bilanço korkunç rakamlara ulaştı. Bu süre içerisinde muhalifler sayısız uluslararası konferanslara katıldı ve müdahale istedi. Ancak her seferinde yanıt aynıydı.

Suriye muhalifleri artık Amerika ve Batı'dan umudu kesti. Hem Suriye Ulusal Konseyi hem de bu grubu içinde barındıran muhaliflerin asıl çatı grubu olan Suriye Ulusal Koalisyonu, uluslararası topluma "boykot" kararıyla yanıt verdi.

Konsey Başkanı George Sabra daha önce ülkesinde yaşanan insanlık dramı karşısında Amerika ve Batı'nın tavrı için "maç izler gibi olup biteni seyrediyorlar" demişti.

Sözlü tepkinin ardından muhalifler Mısır'da toplandı ve fiili bir tepki koyarak, Suriye'nin Dostları Toplantısına katılmayacaklarını ilan etti.

Toplantı Roma'da yapılacaktı ardından Amerika ve Rusya'da müzakere sürecine girilecekti. Ancak özellikle Rusya'nın bu müzakere sürecinde Beşar Esad'ı çözüm planının başına koyması, muhaliflerin sert tepkisine neden oldu. Koalisyon hem Roma hem de Amerika ve Rusya'daki toplantıları boykot edeceklerini duyurdu.

Muhalifler başından bu yana müdahale istedi en azından insani koridor kurulmasına yönelik bir hamle talep etti.
Türkiye'nin talepleri de aynıydı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu defalarca BM'yi yerden yere vurdu. Başbakan Erdoğan da öyle. Uluslararası güçlerin Suriye krizine sessiz kalması 2 yıl boyunca Ankara'nın eleştirilerine hedef olmuştu.

Suriye muhaliflerinin boykot kararının ardından Suriye yönetimi, muhaliflere diyalog çağrısında bulundu. Moskova'ya giden Suriye Dışişleri Bakanı Velit Muallim, "silahlı da olsa tüm muhaliflerle masaya oturmaya hazırız" dedi.
Muhalifler bu çağrıya yanıtlarını günler öncesinde vermişti. Onlar Esad'ın dahil olacağı hiçbir çözüm önerisinin içerisinde yer almayacaklarını kesin ve net bir dille bir kez daha ilan ettiler.

Peki bundan sonra ne olacak? Suriye muhalifleri artık Amerika ve Batı'dan umutlarını resmen kestiklerini göstermiş oldular. Bundan böyle kendi işlerini kendileri görmeye çalışacaklar.
Tabi ki burada Türkiye ve bazı Arap ülkelerinin desteğine ihtiyaç duyacaklar. Onun dışında Suriye içerisinde Özgür Suriye Ordusunun kontrol altına aldığı bölgelerde geçici bir hükümet kuracaklar.

Bu hükümetin nasıl kurulacağı, kimlerden oluşacağı, nasıl işleyeceği gibi konular 2 Mart'ta İstanbul'da yapılacak olan toplantılarda kararlaştırılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflerin batıya tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN