Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'dan zeytin dalı

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Moskova'da yaptığı açıklamada "Silahlı gruplar da dahil olmak üzere muhaliflerle görüşmeye hazırız" dedi. Muhalifler ise masaya oturmak için 8 şart öne sürdü

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Rusya'nın başkenti Moskova'ya günü birlik bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, silahlı gruplar da dahil olmak üzere bütün muhalif kanatlarla müzakerelerde bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Beşar Esad rejimi böylece ilk kez silahlı muhalefeti muhatap olarak kabul ederken, muhalifler görüşmeler için 8 şartları bulunduğunu açıkladı. Moskova yönetiminin Suriye politikasında hiçbir değişiklik olmadığını vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Suriye'de siyasi çözüm için diyalogun başlamasının şart olduğunu düşünen güçler var" dedi. Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği yetkilileriyle görüşen Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el Hatib de, Roma'da gelecek ay düzenlenecek "Suriye'nin Dostları Toplantısı"na katılabileceklerini bildirdi.

ÖSO'DAN 8 ŞART
Özgür Suriye Ordusu, ise rejimle diyalog için 8 şart öne sürdü. Bu şartlardan bazıları şunlar: Esad istifa etmeli. Operasyonlar tamamıyla durdurulmalı. Diyaloğun hedefi iktidarı halka teslim etmek olmalı. Diyalog BMGK daimi üyeleri, Arap kardeşlerimiz ve Türkiye'nin gözetimi ve güvencesinde gerçekleşmelidir. Suriye krizinin diplomatik yollarla çözülmesi için çabalarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre'de BM İnsan Hakları Konseyi'ne hitap etti. Davutoğlu, "Suriye'deki durum bölgesel barış için gerçek bir tehlike haline geldi. BM çatısı altında birleşmiş insani vicdan ile hareket edilmeli" şeklinde konuştu.

HALEP'TE HAYAT NORMALE DÖNÜYOR
Yaklaşık 10 aydır şiddetli çatışmalara sahne olan Suriye'nin Halep kentinde hayat normale dönmeye başladı. Kentin muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerinde sokaklarda langırt oynayan çocuklardan, seyyar terzilere kadar birçok ilginç olguya rastlamak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan zeytin dalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN