Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye şok suçlama

Giriş Tarihi: 26.2.2013 09:57 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 13:24

Türkiye'yi ülkesindeki muhalifleri kışkırtmakla suçlayan Suriyeli Bakan, iddiasına fotoğrafları kanıt gösterdi.

Suriye Enformasyon Bakanı Omran Zoubi, Türk Hükümeti'nin Suriye'deki olaylarda parmağı olduğunu öne sürerek, "Türk hükümetinin Suriye krizine karıştığına dair ayrıntılı belge ve dosyalar isim ve fotoğraflarla hazırlanarak BM Güvenlik konseyi dahil uluslar arası toplum kurumlarına uygun zamanda sunulacaktır" dedi.

Zoubi, Alem televizyonuna konuşurken Türk Hükümeti'nin siyasi, askeri, güvenlik ve ekonomik alanda Suriye'de yaşanan tüm olaylarda parmağı olduğunu iddia etti. Suriye'den çalınanların Türk siyasi liderlerinin bilgi ve koordinasyonu ışığında ve Türk Hükümeti'nin sunduğu kolaylıklarla Türkiye'ye nakledildiğini ileri süren Zoubi, çalınanların milyarlarca dolar değerinde olduğunu belirtti. Zoubi, şu iddialarda bulundu:

"Türk Hükümeti'nin Suriye krizine karıştığına dair ayrıntılı belge ve dosyalar isim ve fotoğraflarla hazırlanarak BM Güvenlik Konseyi dahil uluslararası toplum kurumlarına uygun zamanda sunulacaktır."

"SURİYE ŞİDDETE SON VEREN MUHALİFLERLE DİYALOĞA HAZIR"


Enformasyon Bakanı Zoubi, Suriye'nin silahlarını bırakan ve şiddete son verenler dahil yurt içindeki ve dışındaki tüm muhalif güçlerle ciddi ve nihai şekilde diyaloga hazır olduğunu bildirerek bunun dış ajanda ve iradeler ve ön koşullara yer vermeden Suriyeliler arasındaki diyalog masasına oturmayı kabul edecek taraflar gerektirdiğini söyledi. Zoubi, diyalog çağrısına uymanın ulusal anlamda gerçek, doğal ve kendiliğinden siyasi sürecin başlaması anlamına geldiğini belirterek şu ana kadar hiçbir siyasi muhalif gücün diyalogla ilgili bir girişim başlatmadığını, devlet ve hükümetle diyalog düşüncesinin reddedildiğini söyledi.

Bakan Zoubi, diyalog çağrısının krizin başından itibaren yapıldığını, istişare toplantısının bunun en iyi kanıtı olduğunu belirterek siyasi çoğulculuğa ve tüm muhalefetin katılmasına dayalı bir anlayış temelinde siyasi çözüm ve entegre bir vizyona çağrı yapılmasının yeni olduğuna işaret etti. Muhalif güçlerin Mısır, Yemen, Libya ya da Tunus'ta yaşananlara dayanarak Suriye devleti ve rejimini aynı araçlarla yıkılabileceği düşüncesiyle diyalog ve siyasi çözüme yanıt vermediğini söyleyen Zoubi, diyaloğun uygun anı beklemekten uzak şekilde başlaması gerektiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye şok suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN