Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emevi Camisi muhaliflerin kontrolünde

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Tevhid Sancağı Tugayı, Suriye'nin Halep kentindeki tarihi Emevi Camisi'nin kontrolleri altında olduğunu duyurdu.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 10:35 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 15:08
ÖSO'nun önemli birliklerinden olan Tevhid Sancağı Tugayı, Halep'te ''Emevi Camisi'ni Özgürleştirme'' adını verdikleri operasyonda camiyi üç taraftan kuşatarak kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Esad güçlerinin kullandığı kimyasal silahlara karşı gaz maskeleri kullanan ÖSO askerleri, kısa süre içerisinde kontrolü sağlayarak bölgeyi ele geçirdiklerini ve bölgede mevzilenen Esad güçlerinin kaçtığını belirtti.

ÖSO ayrıca Emevi Camisi çevresinde meydana gelen çatışmalarda Esad güçlerinden 4 askerin öldüğünü, çok sayıda mühimmat ve tanksavar füzesini ele geçirdiklerini kaydetti.Esad güçleri tarihi camiyi depoya çevirdi

Tevhid Tugayı resmi internet sayfasında, daha önce bölge halkından çalınan büyük miktardaki altınların camide bulunduğuna ilişkin görüntüleri yayınladı.

Yayınlanan görüntüler arasında, cami içerisindeki odalarda mevzilenen Esad güçlerinin kullandığı içki şişeleri ve duvarlara yazdıkları çeşitli sloganlar dikkati çekti.

Şam Haber Ağı, 12 Ekim 2012'de Halep'teki tarihi Emevi Camisi'nin çevresinde kontrolü kaybeden Esad güçlerinin kaçabilmek için tarihi camiyi ateşe verdiğini duyurmuş, yangının ÖSO'ya bağlı birliklerce söndürüldüğünü belirtmişti. ÖSO, tarihi ve dini eserlere daha fazla zarar gelmemesi için bölgeden geri çekildiğini açıklamıştı. Tugay, uzun zamandır Suriye ordusunun askeri kışla olarak kullandığı tarihi Halep Kalesi ile bağlantıları kesmek için stratejik bir nokta olan Emevi Camisi ve çevresinin kontrolünü ele geçirmek için çabalıyordu.

Diğer adı Hz. Zekeriya Camisi olan Emevi Camisi'nin yapımına Emevi Halifesi el-Velid bin Abdülmelik tarafından başlanırken, cami 717'de Halife Süleyman döneminde bitirildi. Memlüklüler ve Osmanlılar döneminde tamirler ve ekler yapılan camide, Hz. Yahya'nın babası Hz. Zekeriya peygamberin de türbesi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emevi Camisi muhaliflerin kontrolünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN