Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Pentagon'un yeni patronu

ABD Senatosu, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Savunma Bakanlığı koltuğuna aday gösterilen Chuck Hagel'in adaylığını onayladı.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 09:47 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 12:24
Senato'da yapılan oylamada Hagel'in ABD'nin yeni Savunma Bakanı olması, 41'e karşı 58 oyla kabul edildi.

Oylamada 4 Cumhuriyetçi Senatör Thad Cochran, Dick Shelby, Mike Johanns ve Rand Paul, Demokratlara katılarak Hagel lehine oy kullandı.

Hagel, bugün yemin ederek görevi Leon Panetta'dan resmen devralacak.

Cumhuriyetçi senatörler, 12 yıl Senato'da görev yapmış eski bir Cumhuriyetçi senatör olan Vietnam Savaşı gazisi 66 yaşındaki Chuck Hagel'in Savunma Bakanı olmasına, ''İsrail'e yeterli desteği verip vermediği ve İran'a karşı yeteri kadar sert olup olmadığı'' gibi konulardaki şüpheleri nedeniyle sert muhalefet gösteriyordu.

Hagel, adaylığının onaylanması sürecinde geçen ay Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde katıldığı 9 saat süren oturumda, Cumhuriyetçi senatörlerin ardı ardına sıkıştırıcı sorularına maruz kalmıştı.

Senato Genel Kurulu'nda Hagel'in adaylığına dair oylamanın aslında iki hafta önce yapılması planlanıyordu ancak Cumhuriyetçiler'in engellemesi yüzünden yapılamamış ve konu tekrar görüşülmek üzere bugüne ertelenmişti.

Senato'da bugün daha önce yapılan oylamada, Hagel'in adaylığı üzerindeki tartışmaların sona erdirilerek adaylığın Senato Genel Kurulu'nda nihai oya sunulması, 27'ye karşı 71 oyla kabul edilmiş ve böylece Hagel'in onayının önündeki önemli bir pürüz ortadan kalkmıştı

Chuck Hagel kimdir?
ABD Savunma Bakanlığı makamına oturan ilk Vietnam Savaşı gazisi olacak Hagel, Türk-Amerikan ilişkilerinin de güçlü bir savunucusu ve sıkı bir Atatürk hayranı.

ABD'nin Nebraska eyaletinde 1946'da doğan Chuck Hagel, siyasi kariyeri öncesinde işadamlığı kariyerine sahip bir isim. Vietnam Savaşı'nda savaşan ve yaralanan, göğsünde hala şarapnel izlerinin parçalarını taşıyan Hagel, 1996'da Senato'ya adım atmadan önce bir telefon şirketinin eş kurucusu olarak görev yapmış ve bir yatırım bankacılığı firmasına başkanlık etmişti.

1996'dan 2009'a kadar Cumhuriyetçi Parti Nebraska senatörü olan ve Senato kariyeri boyunca önemli görevlere gelen Hagel, 2009'da Senato'dan emekli oldu.

Hagel, şu anda Georgetown Üniversitesi'nde ders veriyor ve Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yapıyor. ABD Başkanı'nın İstihbarat Danışma Kurulu'nun da eş başkanı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Pentagon'un yeni patronu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN