Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa'dan veda

Giriş Tarihi: 28.2.2013

Vatikan'ı dolduran 250 bin Katolik'e son kez seslenen Papa, Tanrı'nın kendisine zor anlarda yardım ettiğini ancak bazen Tanrı'nın kendisine uyuyor gibi göründüğünü söyledi

San Pietro Meydanı'nda dün son ayinini düzenleyen ve konuşma yapan Papa'yı görmeyen gelen Katolikler, çok sıkı bir güvenlik kontrolünden geçti. Papa'nın meydana özel aracı ile girmesiyle büyük bir tezahürat başladı. Papa 16'ncı Benedict, meydanda yaptığı son ayinden sonra "Kilise'nin canlı ve ayakta" olduğunu belirterek, görevini memnuniyet içinde yerine getirdiğini, ancak işinin her zaman kolay olmadığını söyledi. Papa, dalgalı denizler ve sert rüzgarlarla karşılaştığını belirterek, Kilise tarihinde Tanrı'nın uyuyor gibi göründüğü zamanların da olduğunu söyledi. Papa, "Yeni Papa için dua edin" diyerek Katoliklere veda etti. Bugün saat 18.00'de (TSİ) Papalığın yazlık ikameti olan Castel Gandolfo'ya hareket edecek olan Papa'nın güvenliği de İsviçreli muhafızlardan Vatikan Jandarması'na ve İtalyan Polisi'ne geçecek. Sekiz yıllık görevi bu akşam TSİ ile 21.00'de bırakacak olan Ratzinger'den boş kalan Vatikan yönetiminiyse, yeni Papa'nın seçimine kadar Kardinaller Koleji'nde olacak. Papa'ya bundan sonraki hayatında nasıl hitap edileceği, nasıl giyineceği de açıklığa kavuştu. Papa, kendisine bundan böyle "Romalı Fahri Papa" denmesini istedi. Bu arada Papa'ya ait resmi belgelerin Vatikan gizli arşivinde, özel mektuplarsa kendisinde kalacağı açıklandı.

BERSANİ'NİN TEKLİFLERİ BEĞENİLMEDİ
24-25 Şubat'ta genel seçimlerin ardından 16 Mart'ta açılacak olan İtalyan Temsilciler Meclisi'ni büyük bir kaos bekliyor. Hükümeti kurma görevini alması beklenen merkez solun lideri Pier Luigi Bersani; Meclis'te 109, Senato'da 54 sandalyesi bulunan Beş Yıldız Hareketi'ne meclis başkanlığını, Mario Monti'nin grubuna ise senato başkanlığını önerdi. Bersani'nin bu iki girişimi, Grillo ve Bersani tarafından sıcak karşılanmadı. Berlusconi de meclis başkanlığının Grillo'nun grubuna önerilmesini eleştirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa'dan veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN