Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabulucu Kerry

Yaklaşık 300 milyon dolarlık serveti ile en zengin senatör olan ve ciddi duruşunun yanı sıra ikna yeteneğiyle de tanınan ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkiye ziyareti bugün başlıyor

Giriş Tarihi: 1.3.2013
ABD'nin 68'inci Dışişleri Bakanı olan John Kerry, bugün ve yarın Türkiye'de olacak. Başkan Barack Obama'nın en güvendiği isimlerin başında gelen Kerry, Türkiye'de ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel ve küresel konuları ele alacak. Ağırbaşlılığı, tecrübeleri ve arabuluculuktaki ikna yeteneği ile tanınan Dışişleri Bakanı, senatör olarak görev yaparken, en zengin senatör olarak biliniyordu. Kerry'nin soyu ABD'nin zengin ailelerinden Forbes'a dayanıyor. Kişisel servetinin yaklaşık 300 millyon dolar olduğu düşünülüyor. Annesinden kalan şirketler ve ikinci eşi Teresa Heinz'ın sahip olduğu 740 milyon dolarlık servet de hesaplandığında Kerry tam bir milyoner oluyor.

ÖNCELİK ORTADOĞU'DA
Ama dünya onu daha çok 2004'te George W. Bush'a karşı kıl payı kaybettiği başkanlık seçiminde tanıdı. O süreçte Obama, efsaneleştiği ünlü konuşmasını Kerry'nin seçim kurultayında yaptı. Obama ve Kerry'nin yakın çalışması sonrasında da devam etti. Kerry adeta Obama'nın gizli elçisi olarak görev yapmaya başladı. Obama adına, Afganistan, Pakistan ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu'da birçok ülkede özel çalışmalar yürüttü. Örneğin El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda düşen ABD helikopterinin parçalarının iade edilmesi için Pakistanlıları ikna etti. Obama, Kerry'nin Dışişleri Bakanı adaylığını açıklarken "Ülkemizin dış politikasının her alanında 30 yıl boyunca görev yapan bir kişi" tanımını kullandı. Obama gibi Kerry de, İran ve Suriye gibi ülkelere diyalog fırsatı tanımanın yararı olduğu görüşünü savunan bir kişi. Ayrıca Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde 27 yıl görev yaptığı için dünyadaki pek çok ülkenin lideriyle yakın ilişkiler kurdu ve saygınlık kazandı. Dışişleri Bakanı olarak özellikle Suriye'deki iç savaştan, İran'ın nükleer dosyalarına ve İsrail- Filistin meselesine yeni bir boyut getirmesi bekleniyor.

İRANLI DOKTOR DAMADI VAR
69 yaşındaki Kerry, çocukluğunun büyük kısmını babasının diplomat olması nedeniyle yurtdışında geçirdi. Siyaset bilimi ve hukuk eğitimi aldı. Üniversitenin ardından ABD Deniz Kuvvetleri'ne katılan Kerry, 1968- 1969 arasında iki kez Vietnam'a gitti. 1985'te Massachusetts Senatörü olarak siyasi kariyerine başladı ve 5 kez Senatör seçildi. İlk evliliğinden iki kızı olan Kerry, ikinci evliliğini Teresa Heinz ile yaptı. Kerry'nin doktor olan küçük kızı Vanessa Bradford Kerry İran asıllı bir meslektaşı ile evli. Kerry'nin protokollerde yaşayacağı en büyük zorluğun ise 1.93 metrelik boyunun olması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabulucu Kerry
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN