Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki kıta, iki fare bir süper beyin

Bilimadamları, farklı kıtalarda bulunan iki farenin, beyinlerine yerleştirilen elektrotlar sayesinde iletişim kurabildiğini kanıtladı

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Bilimadamları, farklı kıtalardaki iki farenin beynini birbirine bağladı. Ayrı yerlerde bulunan farelerin beyinlerine yerleştirilen elektrotlarla birbirini yönlendirebildiğini açıkladı. Brezilya'da bir araştırma enstitüsünde bulunan fare, elektronik bağ sayesinde ABD'de bir laboratuvarda bulunan diğer fareye sinyal göndererek onu yönlendirdi ve ödülü almasını sağladı.

BİRBİRLERİNİ YÖNLENDİRDİLER

Araştırmacılardan Miguel Nicolelis, iki beyin arasında işlevsel bağlantı kurarak iki beyinli bir "süperbeyin'' yarattıklarını savundu. Miguel Nicolelis ve ekibi önce, su alabilmek amacıyla ışık yandığında bir kaldıraca basması için fareleri eğitti. Daha sonra farelerin, harekete bağlı bilgiyi kontrol eden beyin bölgesine çok ince elektrotlar yerleştirildi ve birbiriyle bağlantı kurması sağlandı. İlk fare deneyi başarılı geçtiğinde yani doğru kaldıraca bastığında beyni elektrik sinyali gönderdi. Sinyal aynı anda diğer farenin beynine aktarıldı. Nicolelis, ikinci farenin düşünce ya da görüntüleri almadığını, sinyaller sayesinde kaldıracı bulabildiğini belirtti. Bilimadamları, 2014'te Brezilya'daki Dünya Kupası'nda belden aşağısı felçli bir hastanın benzer yöntemle yapay bacak yardımıyla başlama vuruşunu yapmasını sağlamak olduğunu belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kıta, iki fare bir süper beyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN