Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Obama'yı Mescid-i Aksa'ya sokmayız"

Amerika Başkanı Obama’nın 20 Mart’ta İsrail’e yapacağı ziyaret Filistinlileri de hareketlendirdi. Resmi olmayan programına göre Obama’nın Kudüs’teki görüşmeleri sırasında Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmesi planlanıyor.

Giriş Tarihi: 2.3.2013 11:34
Obama'nın Mescid-i Aksa planı Filistinliler arasında tartışmalara neden oldu. Mescid-i Aksa vakfı başkanı ve eski Kudüs müftüsü İkrime Sabri, Obama'nın Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmesi durumunda Filistinlilerin koyduğu kurallara uymak zorunda olduğunu söyledi.

İkrime Sabri, Aksa vakfının ziyaretçiler için uygulanan kuralları bulunduğunu belirterek, 3 maddelik şartı açıkladı. Birincisi Obama Mescid-i Aksa'ya girmek isterse bu girişi, Filistinlilerin belirlediği kapılardan yapmak zorunda. Mescid-i Aksa'ya ulaşan 11 kapı var bu kapılardan Mağrip Kapısını genellikle Yahudiler kullanıyor. İkrime Sabri, Obama'nın Mağrip kapısından değil diğer kapılardan girmek zorunda olduğunu söyledi. Çünkü Mağrip Kapısından girilmesi İsrail'in Mescid-i Aksa üzerindeki hakimiyetini güçlendirmiş olacak.

İkinci şart, Obama Aksa'ya girerken yanında hiçbir İsrailli yetkili olmayacak sadece Filistinliler refakat edecek. Üçüncü şart ise ziyaret politik amaçlı değil gezi amaçlı olacak.

İkrime Sabri bu kuralların Vakıf kuralları olduğunu ve tüm yabancı konuklar için geçerli olduğunu vurgulayarak, "Obama şu şartlara uymazsa onu Mescid-i Aksa'ya kabul edemeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Obama'yı Mescid-i Aksa'ya sokmayız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN