Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk ilk sırada!

Dünyanın en saygın dergilerinden "TİME", 90'ncı yaşı için seçtiği 90 kapak arasında ilk sıraya Atatürk'ü koydu!

Giriş Tarihi: 3.3.2013 04:14 Güncelleme Tarihi: 3.3.2013 07:51
Dergi, "Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey" başlığı ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk'ü yayınladığı baskısına ayırdı.

Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için 'Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu babası olarak çıktı. Atatürk'ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu'da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı' ifadesini kullandı.

Time, o yıldaki baskısından da şu paragrafı aktardı: 'O, bugünTürkiye'yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi.

Dergi geçmiş 90 yıldaki kapaklarının arasında Charli Chaplin, Benito Mussolini, Mahatma Ghandi, Joseph Stalin, Adolf Hitler, Kraliçe 2. Elizabeth, Fidel castro,John F. Kennedy ve Papa 2. John Paul sayılarını da yer verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk ilk sırada!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN