Esad'dan İngiltere ve ABD'ye sert eleştiri

Giriş Tarihi: 3.3.2013 17:06 Güncelleme Tarihi: 3.3.2013 17:06

, İngiltere ve ABD'yi muhalefetini desteklediği için eleştirdi. Esad, ''Suriye liderinin gitmesine ya da kalmasına Suriye halkı karar verir'' dedi.

İngiliz Sunday Times gazetesine mülakat veren Devlet Başkanı Esad, görevi bırakmasını isteyenlere ''Vatansever biri ülkesini terk etmeyi düşünmez, ben ülkesini terk etmeyen vatansever Suriyelilerdenim'' dedi.

Silahların bırakılması halinde barış görüşmelere hazır olduğunu belirten Esad, ''Ancak silah taşımakta ısrarcı olan teröristlerle uzlaşamayız'' ifadelerini kullandı.

İngitere'nin barış görüşmeleri çağrısını ''naif, şaşkın ve gerçekçi olmayan'' şeklinde niteleyen Esad, ''İngiltere'nin bu ülkeye ve bölgeye on yıllardır nasıl zarar verdiğini biliyoruz. Sorunu militarize eden İngiltere'ye nasıl barış sürecinde rol almasını söyleriz'' dedi.

Esad, İngiltere Başbakanı ve 'nin görevi bırakma çağrısı üzerine, ''Suriye liderinin gitmesine ya da kalmasına Suriye halkı karar verir. Biz, dışarıdakilerle iç meselelerimizi tartışmayız. Yalnızca dostlarımızdan tavsiye alırız ve Suriye için en son kararı yine biz veririz''diye konuştu.

Esad, Cameron ve Kerry'nin Suriye muhalefetini destekleme kararına, ''Muhalifleri silahlandırarak nasıl istikrara katkı sağlayabilirler, katkı sağlamak istiyorlarsa teröristleri destekleyen ülkelere çağrıda bulunsunlar ve yardımı da kessinler'' diye tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan İngiltere ve ABD'ye sert eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN