Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu ziyarete geliyor

Ekonomik krizdeki Yunanistan'ın Başbakanı Samaras yarın Türkiye'ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Konuk Başbakan'a, 10 bakan ve çok sayıda işadamı eşlik edecek

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın, yarın İstanbul'a yapacağı günübirlik resmi ziyarete 90 Yunan işadamı ve 10 bakan katılacak. İlki 2009 yılında Atina'da yapılan Türk ve Yunan bakanlarının yer aldığı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin öğle saatlerinde düzenlenecek ikinci toplantısında eş başkanlık yapacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan mevkidaşı yarın sabah Dolmabahçe Sarayı'nda ikili görüşmelerde bulunacak. Yunan işadamları da Türk meslektaşlarıyla ayrıca görüşecek. Konuk Başbakan'a eşlik eden işadamlarının sağlık, deniz ticareti, turizm, vize kolaylıkları, ulaştırma, balıkçılık, petrol mamulleri, şans oyunları, bankacılık, tekstil, alüminyum ve hava taşımacılığı sektörlerinden olduğu belirtildi. Yunan işadamlarının Türk şirketlerle bu sektörlerde ortaklık ve hatta Türkiye üzerinden Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ulaşma amacında oldukları bildirildi. DEİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile düzenlenecek Türk- Yunan İş Forumu'nda Yunan yatırımcılara, Türkiye'de bankacılık, bilişim teknolojisi, tarım uygulamaları, ambalaj, plastik, eczacılık, kozmetik, balıkçılık, turizm ve inşaat sektörlerinde işbirliği imkânlarının anlatılacağı ve Yunanistan'da yapılan özelleştirmeler ve sektörlerin de iki ülke işadamları arasında masaya yatırılacağı bildirildi.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ
Türk ve Yunan başbakanları ise Türk ve Yunan şirketlerinin her alanda ortaklık yapmalarını öngören bir dizi işbirliği protokolü imzalayacak. Başbakanların Ege anlaşmazlıkları, Münhasır Deniz Bölgeleri, kıta sahanlığının belirlenmesi, Kıbrıs seçimlerinden sonra ortaya çıkan yeni tablo ve azınlıkların durumu ilgili konuları ele almaları ancak bu konularda atılan ve atılacak adımların sadece değerlendirmesini yapmaları ve olası anlaşmazlıkların barış ve dostluk yoluyla çözümünü arzu ettiklerini açıklamakla yetinmeleri bekleniyor.

Yunan Başbakanı basına konuşmadı
Andonis Samaras, 8 yıldır Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olacak. Bir önceki ziyaret 2005 yılında dönemin Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından yapılmıştı. Samaras, Türkiye'ye gelmeden önce Türk basınına herhangi bir açıklama yapmayı "iş yoğunluğu" gerekçesiyle kabul etmedi. Samaras böylece, herhangi bir yabancı ülkeyi ziyaret etmeden önce ziyaret edeceği ülkenin medyasına demeç verme alışkanlığını kıran ilk başbakan oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu ziyarete geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN