Çin köyünde bahar

Çin'in güneyinde 3 bin kişinin yaşadığı bir köy, komünist yetkililere kafa tutarak demokratik seçim istedi. Shangpu köyü polis kordonu altına alındı

Giriş Tarihi: 4.3.2013
Komünist Parti'nin yerel liderinin pirinç tarlalarını alıp endüstriyel amaçla kullanma kararına karşı ayaklanan Çin'in güneyindeki bir köy, demokratik seçimler için ayaklandı. Guangdong eyaletindeki 3 bin kişinin yaşadığı Shangpu köyünde yerel liderin adamlarıyla çatışan köylüler, ana sokakta arabaları devirip ateşe verdi. Polisin kordona aldığı köyde binalara "Demokratik seçimler istiyoruz" pankartları asan halk, yarın başlayacak Ulusal Halk Kongre'sinin (UHK) bitmesinden sonra polisin köye girip protestocuları dağıtmasından endişeleniyor. İsmini vermek istemeyen bir protesto lideri çiftlik arazilerinin fabrikalara verilmesi konusunda Fransız haber ajansı AFP'ye, "Bu kararın köylülerce verilmesi gerekir. Köyün liderinin köylüleri temsil etmesi gerekir ancak etmiyor" dedi. Köylüler ve yerel yetkililerin adamları olduğundan şüphelenilen bazı kişiler arasındaki çatışmalar sırasında 29 kadar aracın kullanılmaz hale geldiği ve köylülerin bambu sopaları ve kiremitlerle saldırganları püskürttükleri bildirildi. Shangpu halkı, köyü temsil edecek yetkiliyi kendileri seçmek istediklerini söyledi. Köylülere göre sivil bir polis havaya ateş ederek köylüleri dağıtmaya çalışsa da başarılı olamadı. 2011'de Shangpu'nun 100 kilometre uzağındaki Wukan köyünde toprağının yetkililer tarafından haksızca elinden alındığını söyleyen bir çiftçinin gözaltında ölmesi köyde protestolara neden olmuştu. Wukan halkı 10 gün boyunca polisi köyden uzak tutmuş ve yetkililer köyde seçim yapılmasına izin vermişti.

CİNPİN'DEN PARTİYE UYARI: VERİMLİ OLUN
Yarın başlayacak Ulusal Halk Kongresi'nde Çin'in Devlet Başkanı olarak onaylanacak Şi Cinpin, dün yaptığı bir açıklamada, Çin Komünist Partisi'nin 2021'deki yüzüncü yılını görmesi için yetkililerin geçmişteki fedakâr bilgeleri örnek alması ve sürekli daha verimli olmaya çalışması gerektiğini söyledi. UHK'da ayrıca Li Kekiang'in başbakan olması bekleniyor. Öte yandan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın yıllık toplantısı Şi'nin başkanlığında dün başladı. 12 gün sürecek toplantıdaki 2 bin delege arasında ünlü aktör Jackie Chan, emekli NBA oyuncusu Yao Ming ve Nobel edebiyat ödülü sahibi Mo Yan da var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin köyünde bahar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN