Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mescid-i Aksa'ya çirkin saldırı

Giriş Tarihi: 4.3.2013 14:10 Güncelleme Tarihi: 4.3.2013 16:14
Kudüs'teki Mescid-i Aksa yine İsrail askerlerinin baskınına uğradı. Caminin avlusunda bir grup Filistinli kız öğrenci kuranı kerim okumak için toplanmıştı. Avluya giren askerler, grubu engellemeye çalıştı. Aksa vakfının yayınladığı bildiriye göre askerlerden biri 10 yaşındaki kız öğrencilerden birini tartakladı, kızın elindeki kuranı kerimi alan asker, kutsal kitabı yere atıp, üzerine bastı. Olayın ardından Filistinliler, askerin saldırısına tepki gösterdi. Kız çocuğunun ağlarken çekilen görüntüleri yayınlandı. Aksa Vakfı ile Arap Birliği, olayı sert dille kınadı.A rap Birliği, İsrail askerinin Mescid-i Aksa'da Kur'an okuyan kız öğrencilere müdahale etmesini ve yere düşen Kur'an-ı Kerim mushaflarına basarak çiğnemesini sert bir dille kınadı.İsrail'in Filistin halkına uyguladığı baskılar karşısında acil tedbir alınması çağrısında bulunan Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih, Mescid-i Aksa'da yaşananların, Arap ve İslam dünyasına bir mesaj olduğunu belirterek, ''Kudüs'e, kutsal değerlerimize ve Müslüman halka yapılan saygısızlık ve insan hakları ihlallerinden biri olan bu zulmü şiddetle kınıyoruz'' dedi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan açıklamada, bu sabah Mescid-i Aksa avlusunda Kur'an okumak için bir araya gelen kız öğrencilere, bir İsrail askerinin müdahalede bulunduğu, müdahale sırasında kız öğrencinin elindeki Kur'an mushafının yere düştüğü ve İsrail askerinin Kur'an'ı ayaklarıyla çiğnediği belirtilmişti.

Olayla ilgili açıklama yapan Raid Salah'ın önderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi, İsrail askerinin eylemini, İslam ümmetine karşı yapılmış açık bir provokasyon olarak nitelendirmişti.

İsrail yönetiminden henüz açıklama yapılmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa'ya çirkin saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN