'Türkiye'de dost olarak ağırlanmak istiyoruz'

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Türkiye'deki Alman askerleri ile ilgili "Dost olarak geldik ve dost olarak da ağırlanmak istiyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 4.3.2013 09:39 Güncelleme Tarihi: 4.3.2013 13:48
Kahramanmaraş'ta bulunan Alman askerlerinin olumsuz koşullar altında görev yaptığının ortaya çıkması üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle önemli açıklamalarda bulundu. Die Welt gazetesine konuşan Westerwelle Alman askerlerine daha fazla saygı gösterilmesini isteyerek "Dost olarak geldik, dost gibi de ağırlanmak istiyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü de Patriot misyonunun çerçevesi ve koşulları ile ilgili olarak Türk makamlarıyla yoğun temas halinde olduklarını belirtti.

Bekleyici tutumu eleştirdi


Federal Alman Meclisi silahlı kuvvetler raportörü Hellmut Königshaus konuyla ilgili Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'yi eleştirdi. Askerlerin görev koşullarının kötü olduğunun anlaşılmasına karşın hükümetin bekleyici tutum içine girmesini eleştiren Königshaus "Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'deki askerlerimiz için ivedilikle iyileştirici tedbirler hayata geçirdiğini varsayıyorum" diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta yaklaşık 300 Alman askeri görev yapıyor. Almanya, Suriye'den gelebilecek olası tehdide karşı Türkiye'nin başvurusu üzerine Kahramanmaraş'a Patriot hava savunma sistemleri göndermişti. NATO komutasında görev yapan Alman askerleri, Patiotların kullanımından sorumlu bulunuyor.

Deutsche Welle
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'de dost olarak ağırlanmak istiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN