En ırkçı otobüs

İsrail, Batı Şeria'dan Tel Aviv'e giden Filistinli işçilerin normal yolcu otobüslerine binmesini yasakladı. İşçiler için özel bir hat tahsis edildi. Karar dünya çapında tepkiyle karşılandı

Giriş Tarihi: 5.3.2013
İsrail Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde Batı Şeria ile Tel Aviv arasında hizmet veren yolcu otobüslerine Filistinli işçilerin binmesi yasaklandı. Filistinli işçiler, kendilerine tahsis edilen özel bir otobüs hattını kullanacak. İlk olarak Batı Şeria'nın Kalkilya kentindeki otobüs istasyonunda başlatılan yeni uygulama, hükümet tarafından hazırlanan broşürlerle halka duyuruldu. Filistinliler, yeni hattın ayrımcılık anlamına geldiğini ve biletlerin de normal seferlere göre daha pahalı olduğunu belirtti. İsrail ise, yeni otobüslerin tümüyle işçilerin daha rahat seyahat etmesi amacıyla hizmete sokulduğunu savundu. Yeni uygulama ile Filistinli işçiler, İsrailli Yahudilerle hiçbir şekilde temas etmeden Batı Şeria'dan Tel Aviv'e götürülecek. Kararın alınmasında son zamanlarda Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında artan gerginliğin de etkili olduğu kaydedildi. İsrail'in yeni kararı, dünya çapında tepkilerle karşılaştı. İşgal karşıtı uluslararası örgütler, Filistinlilerin ayrı otobüslerle taşınmasını, 1950'lerde ABD'de siyahlara uygulanan ayrımcılığa benzetti. ABD'de o yıllarda Afrika kökenlilerin otobüslerin ön kısımlara oturmasının yasak olduğu hatırlatıldı. Söz konusu çevrelere göre, İsrail'de yeni konan hattaki otobüslerin üzerinde yalnızca Arapça yazıların yer alması da, uygulamanın "ırkçı" bir motivasyonla yapıldığını gösteriyor. Filistinli insan hakları kuruluşları ise, son haftalarda Batı Şeria'dan İsrail kentlerine giden otobüslerde Filistinlilerin rutin biçimde aşağılamalara ve fiziki müdahalelere maruz kaldıklarını bildirdi.

MEMNUN OLANLAR DA VAR
Dünyada büyük tepki uyandıran ayrı otobüs uygulamasından memnun olanlar da var. Bazı Filistinliler, bu sayede ulaşımın daha rahat sağlanacağını söylüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En ırkçı otobüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN