Esad'ın valisi esir

Giriş Tarihi: 6.3.2013

Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentini ele geçiren muhalifler, Hafız Esad'ın heykelini yıkarak vali Hasan Celili'yi esir aldı. Orduya bağlı savaş uçakları ise kente bomba yağdırmaya başladı

Halk ayaklanması ve iç savaşın ikinci yılını doldurmak üzere olduğu Suriye'de muhalifler son günlerdeki ilerlemelerine bir yenisini daha ekledi. Ülkenin kuzeyindeki Rakka kentinde kontrolü tamamen ele geçiren Özgür Suriye Ordusu birlikleri, kentte bulunan ülkenin en yüksek Hafız Esad heykelini devirdi. Daha sonra resmi binalara baskınlar düzenleyen muhalif birlikler, Rakka Valisi Hasan Celili'yi tutukladı. Celili'nin ofisinin çevresindeki çatışmaların gece boyunca devam ettiği bildirildi. Celili ile birlikte bazı istihbarat ve polis yetkililerinin de esir alındığı kaydedildi. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamada, Hasan Celili'nin, ayaklanmanın başlangıcından bu yana muhaliflerin eline geçen en yüksek rütbeli görevlilerden biri olduğunu vurgulandı. 500 bin nüfuslu kentte kontrolü sağlayan muhalifler, Esad rejimine bağlı savaş uçaklarının saldırıya başladığını açıkladı. Dün gün boyunca Rakka'ya 60'tan fazla bomba atan savaş uçakları, özellikle muhaliflerin bulunduğu noktaları hedef aldı.

FIRINLAR YİNE HEDEF
Öte yandan, Esad rejiminin ülkenin diğer kesimlerinde muhalifleri hedef alan saldırıları dün de hız kesmeden devam etti. Muhalif kaynakların bildirdiğine göre, Suriye'nin güneyindeki Dera kentinin Şeyh Miskin beldesindeki bir ekmek fırınına düzenlenen bombalı saldırıda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Esad rejiminin fırınları kasten hedef seçtiğini iddia eden muhalifler, daha önce de Deyr Ez Zor, Hama ve Humus'taki çeşitli fırınların vurulduğunu hatırlattı. Muhaliflere göre, Esad yönetimi yerleşim alanlarında gıda kontrolü ve aç bırakmayı politik bir silah olarak kullanıyor.

MAKDİSİ'NİN NARGİLE SEFASI
Geçtiğimiz kasım ayında ülkesini terk ederek herkesi şaşırtan Suriye Dışişleri Bakanlığı Eski Sözcüsü Cihad Makdisi, Dubai'deki bir nargile kafede arkadaşlarıyla birlikte görüntülendi. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken Makdisi'nin özel olarak korunmadığı ve halkla sohbet ettiği gözlemlendi. Esad rejiminin en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Hıristiyan asıllı Makdisi'nin ABD ya da İngiltere'ye sığındığı yönünde iddialar dile getirilmişti. Suriye rejimi ise Makdisi'nin "izinli" olduğunu, saf değiştirmediğini duyurmuştu.

KERRY: MUHALİFLERİ EĞİTİYORUZ
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriyeli muhalifleri eğittiklerini resmen açıkladı. Bu açıklama, çeşitli iddialar dile getirilmesine karşın ABD'nin resmi ağızdan yaptığı ilk açıklama olma özelliğini taşıyor. Kerry, Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı açıklamada detaylara girmek istemediğini ancak Amerika'nın yanı sıra 'birçok ülkenin' bu eğitime destek verdiğini de söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın valisi esir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN