Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ve Chavez hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 6.3.2013

Bir buçuk yıldır kanserle mücadele eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in dün yaşamını yitirdiği açıklandı. Chavez'in durumunun ağırlaşması üzerine bakanlar, ordu yetkilileri ve yerel yöneticiler bir toplantı yaptı

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hayatını kaybettiği bildirildi. Ölüm haberi ülkeyi yasa boğdu. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Chavez'in hayata veda ettiğini açıkladı. Chavez'in dün sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine ilk olarak Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas, resmi televizyon kanalından yaptığı açıklamada, 11 Aralık'ta pelvis bölgesindeki kanserin nüksetmesi üzerine Küba'da dördüncü kez ameliyat masasına yatan Chavez'in bağışıklık sisteminin zayıflaması üzerine yeni bir akciğer enfeksiyonunun baş gösterdiğini açıkladı. Villegas, 18 Şubat'ta ülkesine dönen ve başkent Caracas'taki askeri bir hastanede kemoterapi tedavisi gören Chavez'in durumunun farkında olduğunu ve sürekli dua ettiğini söyledi. Öte yandan muhalefet partileri, Chavez'in pelvis bölgesinde başlayan kanserin akciğerlerine yayıldığını ileri sürerek, hükümeti halka doğru ve yeterli bilgi vermemekle suçladı.

ÜST DÜZEY TOPLANTI
58 yaşındaki Hugo Chavez'in sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından, Venezuelalı siyasi ve askeri yetkililer bir araya geldi. Bakanlar, ordu yetkilileri ve yerel yöneticilerin katıldığı toplantıya başkanlık eden Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Caracas'taki görüşmede bazı "stratejik planları" ele alacaklarını söyledi. Bu gelişmelerin ardından Maduro, Chavez'in hayatını kaybettiğini açıkladı. İlk kez Haziran 2011'de kanser teşhisi konulan Chavez, üç kez ameliyat olmuş, kanserin tekrarlaması üzerine aralıkta dördüncü kez ameliyat masasına yatmıştı. 58 yaşındaki Chavez, Ekim ayındaki seçimde üçüncü kez devlet başkanı seçilmiş ancak yemin törenine katılamamıştı.

7 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından 7 günlük ulusal yas ilan edildi. Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, ülkede 7 günlük yas ilan edildiğini, Chavez'in cenazesinin başkent Caracas'taki Askeri Akademi'nin salonunda bulundurulacağını belirtti.

Cuma günü yapılması planlanan cenaze törenlerine çok sayıda devlet başkanının katılmasının beklendiğini ifade eden Jaua, Chavez'in nereye defnedileceği konusunda bilgi vermedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve Chavez hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN