Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon mülteci

BM, 22 milyonluk Suriye'den komşu ülkelere kaçanların sayısının 1 milyona ulaştığını ve mültecilerin yarısının çocuk olduğunu açıkladı. Türkiye ise Rakka'dan kaçanlar için sınır ötesi kamp kuracak

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile muhalifleri arasında 2 yıldır devam eden kanlı savaştan dolayı ülkelerini terk edenlerin sayısı 1 milyona ulaştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, bu sayının haziran sonuna kadar 1 milyon 100 bine ulaşacağı ve mültecilerin yarısının da çocuklardan oluştuğu belirtildi. BM Yüksek Komiseri Antonio Guterres ayrıca, "Lübnan'ın nüfusu yüzde 10 arttı. Türkiye sığınmacılar için 600 milyon dolar harcadı. Sığınmacıların çoğu travma geçirmiş, mallarını ve aile fertlerini kaybetmiş. Durum giderek ağırlaşıyor. Sığınmacıları kabul eden ülkelere derhal destek olunmalı" dedi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Lübnan Koordinatörü Panos Moumtzis de, aralık ayından itibaren çatışmaların artmasıyla Lübnan'a günde 7 bin Suriyelinin sığındığını söyledi. Suriye'de ülke içinde evlerini terk edenlerin sayısının da 4 milyonu geçtiği biliniyor.

SINIR ÖTESİNE KAMP
Öte yandan önceki gün 85 kişinin daha öldüğü Suriye'de rejim güçleri ile muhalifler arasında Rakka kentinde çatışmalar yoğunlaştı. Rakka'ya hava saldırısının artması üzerine de binlerce Suriyeli, Türkiye'ye sığınmak üzere Akçakale Gümrük Kapısı'na yığıldı. Sığınanların artması üzerine Türkiye, Suriye topraklarında mülteci kampı kurmaya karar verdi. Tampon bölgede kurulması beklenen kamp için çalışmalar başladı. Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Türkiye'nin kampın güvenliğinden sorumlu olmayacağını açıkladı. Diplomatik çabaların zaman aldığını kaydeden İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise muhaliflere zırhlı araç ve çelik yelek gibi askeri teçhizat sağlayacaklarını söyledi.

'Esad, PKK'yı kullanmak istiyor'
Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Selim İdris, Beşar Esad rejiminin terör örgütü PKK'ya silah vererek örgütü kullanmayı hedeflediğini söyledi. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan İdris, Esad'ın PKK'yı hem kendilerine hem de Türkiye'ye karşı kullanmak istediğini dile getirdi. İdris, "Ama biz provokasyona gelmeyeceğiz. Suriye'de de Kürt vatandaşlar var. Hepsi bizim kardeşimizdir. Suriye'nin özgürleşmesi sonrasında herkesi Şam'a davet ediyoruz" dedi. İdris, ayrıca Batı'ya seslenerek "Bize silah verin Esad'ı bir ayda devirelim" dedi.

Rejim yanlıları Twitter hesabı hackledi
Fransız haber kanalı France 24'ün iki Twitter hesabı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı hackerların eline geçti. Kendilerine Suriye Elektronik Ordusu adını veren grup, 405 bin takipçisi olan Twitter hesaplarından, Suriyeli muhalifler Riyad el Esad ve Manaf Tlas'ın ölümüyle ilgili dört tweet attı. Sitenin editörü Julian Pann'ın iletişim kurduğu hackerların, yazışmalarda samimi bir dil kullanması dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon mülteci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN