Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail-Suriye sınırı yeniden hareketlendi

İsrail’in Hizbullah’a silah taşıdığı iddiasıyla Lübnan sınırında gerçekleştirdiği konvoy bombardımanın ardından sınır yeniden hareketlendi. Bu kez Suriyeli muhalifler, Golan Tepelerinde BM barış gücü askerlerini rehin aldı.

Giriş Tarihi: 7.3.2013 15:52
Suriye'de iç savaş 2 yılı geride bıraktı. İsrail yanı başında meydana gelen savaşın neresinde duruyor? Bu soruya kimse net cevap veremiyor. Muhaliflere göre İsrail-Esad rejimi işbirliğinde. Esad ise tam tersini iddia ediyor.

BM askerlerini kaçıran Özgür Suriye Ordusuna bağlı grup, BM'nin İsrail ve Amerika ile beraber, Esad rejimini desteklediğini söyledi. Asker kaçırma eylemini bu nedenle gerçekleştirdiklerini vurgulayan silahlı muhalifler, barış gücü askerlerinin Golan'dan Suriye'ye girerken durdurulduğunu aksi takdirde askerlerin rejime yardıma gitmek üzere olduklarını iddia etti.

BM de Özgür Ordu da eylemin ardından çeşitli açıklamalar yaptı. En dikkat çekici olanı ise İsrail'den geldi. İsrail, "sınırdaki tampon bölge El Kaide'nin kontrolüne geçiyor" dedi. İsrail yönetimi, işgal altında tuttukları Golan tepelerinde en ufak bir tehdit unsuru istemiyor. Bu nedenle asker kaçırma eylemine hemen tepki gösterdiler.

Bundan sonra ne olur? İsrail geçen ay Lübnan sınırını nasıl bombaladıysa, bu kez Suriye sınırını bombalayabilir. Çünkü gerekçeleri benzer. Geçen ay "Hizbullah, Şam'dan kimyasal silah kaçırıyor, bu silahları bize karşı kullanacaklar" iddiasıyla Lübnan sınırını bombaladılar. Bu kez ise "Suriyeli muhaliflerin arasına sızan El Kaideciler Golan'ı ele geçiriyor, oradan bize saldıracaklar" iddiasını direk ortaya atarak, ipucunu vermiş oldular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail-Suriye sınırı yeniden hareketlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN