Başbakanı İstanbul'da seçecekler

Giriş Tarihi: 8.3.2013

daha önce 2 Mart'ta iptal ettikleri İstanbul toplantısını 12-13 Mart'ta gerçekleştirecek. Görüşmelerde 3 adaydan biri muhaliflerin başbakanı ilan edilecek

in çatı kuruluşu olan Suriye Ulusal Koalisyonu üyeleri, gelecek hafta İstanbul'da toplanarak geçici başbakanlarını seçeceklerini açıkladı. Ürdün'ün başkenti Amman'da Reuters haber ajansına konuşan muhalifler, 12 ve 13 Mart'ta yapılacak toplantıda üç adayın olduğunu söyledi. Söz konusu adayların Suriye'nin kuzeydoğusunda etkili olan aşiret lideri Selim El Muslet, ABD'de eğitim gören ekonomist Usame El Kadi ve muhaliflerin önemli isimlerinden Burhan Galyum'un olduğu kaydedildi. Muhalifler daha önce de 2 Mart'ta yine İstanbul'da toplanıp başbakanlarını açıklayacaktı. Ancak bu toplantının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın başbakanıyken muhalif saflara katılan Riyad Hicab'ın adaylığı geri çekmesinden dolayı ertelendiği belirtildi. Muhalifler arasındaki İslamcı ve liberaller, Hicab'ın Esad rejimi ile sıkı bağlantısından dolayı muhaliflerin başbakanı olmasını istemiyordu. Bir diğer muhalif grup olan Suriye Muhalefet ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) ise Arap Birliği'nde Suriye'yi temsil etme hakkı tanındı. SMDK ayrıca 26-27 Mart tarihlerinde Katar'da düzenlenecek Arap Birliği zirvesine Suriye'yi temsilen katılmaya davet edildi.

GOLAN MÜZAKERELERİ
Öte yandan Suriye-İsrail sınırındaki Golan Tepeleri'nde önceki gece kaçırılan 21 Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri için müzakereler dün de devam etti. Filipinli askerleri kaçıran muhalif gruplardan Yemrük Şehitliği Tugayları, Esad'a bağlı güçlerin Cemle kasabasından çekilmedikçe askerleri salıvermeyeceklerini açıkladı. Askerlerinin silahsız olduğunu söyleyen Filipinler hükümeti ise müzakerelerin iyi gittiğini ve 24 saat içinde salıverme işlemenin gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı.

Scud füzesi onlarca can aldı
Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), İdlib kentinin Sermin beldesine düzenlenen hava saldırısı ve Rakka'nın Ma'adin beldesine düşen Scud füzesi sonucu onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanı İstanbul'da seçecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN