Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin Ladin'in damadı ye çıkıyor

terör örgütünün öldürülen lideri 'in damadı, bugün ABD'nin New York kentinde federal önüne çıkıyor.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 13:29 Güncelleme Tarihi: 8.3.2013 13:44
Ürdün'de geçen hafta yakalanarak ABD'ye getirilen Kuveyt doğumlu , 'nin sözcülüğünü yapmak ve 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlen terör saldırılarını överek başka saldırıların yapılacağı tehdidinde bulunmakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığın'dan yapılan açıklamada, El Kaide'nin sözcülüğünü yapan Ebu Geyt'in en azından Mayıs 2001'den beri Bin Ladin ve terör örgütünün şimdiki lideri Eymen Zevahiri ile birlikte çalıştığı bildirildi.

İddia makamından yapılan açıklamada, eski bir cami imamı olan Ebu Geyt'in, Mayıs 2011'de kendi yandaşlarından, Bin Ladin'e bağlılık yemini etmelerini istediği iddiasına yer verildi.Savcılığın hazırladığı iddianamede, 11 Eylül terör saldırılarından bir gün sonra da Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görülen Ebu Geyt'in, Yahudi, Hristiyan ve ABD'lilere savaşmak için "İslam milleti" kurulması çağrısında bulunduğu belirtiliyor. Ebu Geyt'in 12 Eylül'de yaptığı çağrıda, "Muazzam bir ordu size karşı biraraya geliyor" dediği iddia ediliyor.

Kuveyt'in 11 Eylül terör saldırılarının ardından vatandaşlıktan çıkardığı Ebu Geyt'i, Afganistan'da bir kayanın karşısında Bin Ladin ile birlikte gösteren bir video kaydı da bulunuyor.

AFGANİSTAN'DAN İRAN'A KAÇMIŞTI

Ebu Geyt, ABD ordusu ve CIA'in, Bin Ladin'i yakalama yönündeki baskılarını artırması üzerine 2002'de Afganistan'dan İran'a kaçırılmıştı.

ABD'nin Washington kentindeki Ulusal Savunma Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Tom Lynch, Ebu Geyt'in, El Kaide'nin eski kadrosunu bir araya getirme yeteneğine sahip bir avuç üst düzey El Kaide lideri arasında bulunduğunu ve örgütün bir sonraki tehlikeli uluslararası terör faaliyetlerine girişmesi yönünde tavır aldığını belirtti.

Lynch, "Ebu Geyt'in yakalanması ve ABD'ye iadesi, ABD'nin sadece El Kaide'nin çekirdek kadrosunun hayatta kalan ünlü bir ismini yakalamak ve yargılamak suretiyle El Kaide'nin kalan çekirdek kadrosunu daha da sönükleştirmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda El Kaide'nin çekirdek kadrosunda yeralan, şu an sığınmacı durumundaki diğerlerine de kendilerini bekleyen tehlikeyi işaret ediyor" dedi.

ABD'deki birçok Cumhuriyetçi Kongre üyesi Ebu Geyt'in "düşman muharip" olarak kabul edilerek, daha sıkı bir şekilde sorguya çekilebileceği ABD'nin Guantanamo'daki askeri üssüne gönderilmesi gerektiğini savunuyor.

Buna karşılık, 11 Eylül terör saldırılarının baş planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in de sivil de yargılanmak yerine Guantanamo'ya gönderilmesine de direndiği bilinen ABD Adalet Bakanı Eric Holder ise Ebu Geyt'in New York'ta tutulması gerektiğini savununuyor.

Holger, Halid Şeyh Muhammed'in Guantanamo'ya gönderilmesine yaptığı itirazı Cumhuriyetçi ABD Kongresi üyelerinden gelen şiddetli tepkiler üzerine 2011'de geri çekmek zorunda kalmıştı.

Ebu Geyt'in avukatları, ABD topraklarındaki federal bir mahkemede yargılanması durumunda, genel olarak daha az haklara sahip Guantanamo'daki tutsaklara uygulanan sorguya çekme yöntemlerinin müvekillerine uygulanmasına engel olma imkanına sahip oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin Ladin'in damadı mahkemeye çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN