Chavez'in naaşı mumyalanacak

, 'i iki milyonu aşkın kişinin katıldığı bir törenle uğurladı. Geçici Devlet Başkanı Maduro, efsanevi liderin naaşını halka her zaman açık olabilmesi için mumyalamaya karar verdiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
'da dün milyonlarca insan, salı günü hayatını kaybeden Devlet Başkanları 'in cenaze törenine akın etti. 29 milyonluk ülkenin başkenti Caracas'taki törende 2 milyon kişinin yanı sıra yaklaşık 30 ülkenin lideri ve dışişleri bakanın hazır bulundu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, eski Brezilya lideri Luiz Inacio Lula da Silva törene katılan önemli isimlerdendi. Törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil etti. ABD'yi, Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti New York milletvekili Gregory Meeks ile eski Kongre üyesi William Delahunt temsil etti. Cenaze töreni Chavez'in vasiyeti gereği yas değil "festival" havasında geçti. Çarşambadan bu yana "İsa'dan sonra gelen isim" olarak gördükleri liderlerini uğurlayan milyonlar, Chavez'in en sevdiği şarkıları dinledi. Askeri akademideki cam kaplamalı tabutun içinde, yeşil askeri üniformalı ve kırmızı bereli naaşını sadece birkaç saniyeliğine de olsa görebilmek ve dokunabilmek için 12 saat boyunca kavurucu sıcak altında bekleyen Chavez taraftarları, geceyi de alanda geçirdi. Ülkede resmi yas süresinin bir hafta daha uzatılması ile bu tablonun önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

EN ÇOK ALKIŞ AHMEDİNECAD'A

Askeri akademide yapılan resmi töreni, halk dışarıda ekranlardan izledi. Törenin başında okunan ulusal marşta, Venezuelalıların bu kez gözyaşlarına boğulduğu görüldü. Marşı söylerken duygulanan halk, Chavez için sloganlar attı. Törende, devlet başkanları tek tek takdim edilerek sırayla naaşın yanına geldi. İsmi okunduğunda halkın en fazla alkışladığı kişilerden biri Ahmedinecad oldu. Ahmedinecad, Chavez'in naaşını öptükten sonra yumruğunu havaya kaldırdı. Ahmedinecad'ın yerine döndüğünde de gözyaşlarını sildiği görüldü. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da tören sırasında Devlet Başkanlığı görevini geçici olarak üstlenen Chavez'in yardımcısı Nicolas Maduro ile görüştü. Atalay, muhataplarına Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın taziye mesajlarını iletti.

MOZOLEDE SERGİLENECEK

Maduro, naaşın başındaki konuşmasında, Chavez'in siyasi mirasına sadık kalacaklarını söyledi. Maduro, Chavez'in naaşının cam mozolenin içinde daimi olarak devlet başkanlığı sarayının yanındaki Devrim Müzesi'nde sergileneceğini açıkladı. Maduro, "Devlet Başkanımızın naaşını, halka her zaman açık olabilmesi için mumyalamaya karar verdik. Tıpkı Hoşimin, Lenin, Mao Zedung gibi" dedi. Chavez'in vasiyetinin, memleketi Sabaneta'da Karayiplere özgü bir meyve olan "mamon" ağacının altına gömülmek olduğu biliniyordu. Venezüella anayasasına göre devlet başkanı öldükten sonra 30 gün içinde seçime gidilmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Chavez'in naaşı mumyalanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN