Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanser bulaştırılabilir mi?

Giriş Tarihi: 9.3.2013

Latin liderlerin art arda kansere yakalanması ve komplo teorileri... Uzmanlara göre, kanser bulaştırmak imkânsız olsa da kişinin kansere yakalanma riskinin artırılması mümkün...

Güney Amerika'da 5 eski ve yeni liderin kansere yakalanması ve daha sonra Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in hayattayken bu hastalıklardan ABD'yi sorumlu tutması bir soruyu akla getiriyor: Kanseri bir insana bulaştırmak mümkün mü? Tiroit kanserine yakalanan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, lenf kanseri olan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, gırtlak kanserine karşı mücadele veren eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, lenf kanserine yakalanan Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo ve bağırsak kanserine yakalanan Küba'nın efsane lideri Fidel Castro. Kanserli hücreleri bir insana enjekte etmek kanser bulaştırmak için yeterli değil. Hücrelerin organa girip büyümesi gerekiyor. Birine canlı kanser hücresi enjekte edilirse, vücudun bağışıklık sistemi hücreleri yok ediyor.

DENEKLERDE YAYILMADI

Teoride, bir ajan kanserli hücreyi bağışıklık sistemi iflas etmiş bir lidere enjekte edebilir. Veya liderden alınan dokular kanserojenlere maruz bırakılıp daha sonra doku tekrar vücuda yerleştirilebilir. Ancak bu iki yöntemin başarılı olabileceğine dair herhangi bir kanıt yok. Kişiye kanser bulaştırmak imkânsız olsa da kişinin kansere yakalanma riskinin arttırılması mümkün. En etkili yöntem radyasyon. Alternatif olarak kişinin yediklerine radyoaktif malzeme eklenebilir. Aflatoksin karaciğer kanseri, helicobakter pylori mide kanserine yol açabilir. Ancak bu maddelerin kanser yaratma riski az.

TÜRK UZMANLAR NE DİYOR?
Uzm. Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü): Bulaştırma tarzında durum olmamalı. Sadece deneysel modellerde bağırsak kanseri oluşturulabilir.
Doç. Dr. Filiz Çay (Ankara Üniversitesi Onkoloji Uygulama Araştırma Merkezi): Organ nakilleriyle bulaştırılabilir. Ama bunlar yapılmadan önce araştırmalar yapılır.
Prof. Dr. Tezer Kutluk (Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı): Bağışıklığı baskılanmış hastalarda uzun dönemlerde kanser ortaya çıkar. Ama birisi geldi, bir virüs verdi, kanser oldu denilemez.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser bulaştırılabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN