Hagel'e özel katliam 19 ölü

Giriş Tarihi: 10.3.2013

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Hagel'in ilk Afganistan ziyaretinde "mesaj" vermek isteyen Taliban çifte intihar saldırısında 8'i çocuk 19 kişiyi öldürdü. Hagel, "Bu saldırılar sürpriz değil" dedi

ABD'NİN çiçeği burnunda Savunma Bakanı Chuck Hagel, ilk resmi iş gününü geçirdiği Afganistan'da çifte intihar saldırısı ile karşılandı. Hagel'in başkent Kabil'deki bir askeri üste konuşma yaptığı sırada Afganistan Savunma Bakanlığı'na düzenlenen saldırada 9 sivil öldü, 20'den fazla kişi de yaralandı. Bakanlığı ana giriş kapısının 30 metre önünde bisikletle düzenlenen saldırıdan yarım saat sonra da Host vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 8 çocuk ve bir polis hayatını kaybetti. Yaşları 12 ile 14 arasında değişen çocukların patlamanın yaşandığı bölgedeki fabrikada çalıştıkları açıklandı. Saldırganın Afgan ve NATO güçlerinin hareket halindeki konvoyuna saldırmak istediği ancak kendini feda eden bir polis sayesinde amacına ulaşamadığı bildirildi.

HAGEL: ŞAŞIRMADIM
İki saldırıyı da üstlenen Taliban örgütü amaçlarının Hagel'e mesaj vermek olduğunu açıkladı. AFP'ye konuşan Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, "Saldırılarımız direk Hagel'i hedef almadı. Ancak Hagel'e, en üst düzey ABD savunma yetkilisinin ziyareti sırasında bile Kabil'i vurma kapasitesine sahip olduğumuzu göstermek istedik" dedi. Geçen hafta göreve geldikten sonra önceki gün sürpriz bir şekilde Kabil'e giden Hagel'in yolda gazetecilere "Afganistan'da ne durumdayız yerinde görmek istiyorum" dediği aktarıldı. Vietnam savaşı gazisi Hagel, patlamalardan sonra da "Eğer savaş bölgesindeyseniz, bu tarz patlamalara şaşırmamanız gerekir" dedi. Saldırılar nedeniyle ayrıca, ABD'nin kontrolünde bulunan Bagram hapishanesinin Afgan hükümetine devredilmesi işlemi iptal edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hagel'e özel katliam 19 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN