'Üç kat artabilir'

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Suriyeli mülteci sayısının üç kat artabileceğini söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres ile bir araya geldi. Davutoğlu Suriye içerisine yardımların ulaştırılması konusunun hassasiyetine dikkat çekerken, Guterres ise siyasi krizin devam etmesi halinde Suriyeli mültecilerin sayısının yıl sonuna kadar ikiye ya da üçe katlanacağı uyarısında bulundu. Davutoğlu, "Biz hazırız. Açık kapı politikamız devam edecek" dedi. SABAH'ın edindiği bilgiye göre, Davutoğlu, Suriye'deki savaş suçlularının mazur görülemeyeceğini belirtip, hesap vermesi gerektiğine işaret ederken, özellikle içeriye insani yardımın ulaştırılamadığını aktardı. İnsani yardımın eşit şekilde tüm taraflara ulaşmasının önemine değinen ve Suriye rejiminin giden yardımlara el koyduğunu aktaran Davutoğlu, "Artık insani yardım koridorları açılmalı" dedi. Guterres ise sorunun siyasi olduğuna ve BM Güvenlik Konseyi'nde karar alınamadığına işaret ederek, "Siyasi sorun devam ettiği müddetçe ne kadar yardım edersek edelim yeterli olmayacaktır" diye konuştu, komiserlik olarak hem rejime hem de muhaliflere yardım vermeyi sürdürdüklerini söyledi. Guterres, basın toplantısında da insani yardım koridoru konusunda, "Eğer ülke içinde güvenli bölge kurulması ile ilgili bir mutabakat varsa buna karşı çıkılmaz. Ama sorun şu, insanların sığınma hakkının önüne geçebilecek bir şey yok" dedi.

Ortak merkez kuruldu
Türkiye, ABD, İsrail ve Ürdün'ün, Suriye'den gelebilecek bir kimyasal tehdide karşı birlikte hareket edebilmek için ortak merkez kurduğu iddia edildi. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKAfile sitesinin haberine göre, Ürdün'ün Suriye sınırındaki merkezde her ülkeden temsilciler yer alıyor. Öte yandan Esad rejimi Halep ve çevresine Scud füzesi yağdırmayı sürdürürken, Humus'ta da şiddetli çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

Bir milyonuncu mülteci Büşra
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, kayıtlı Suriyeli mülteci sayısının bir milyona ulaştığını açıkladı. Bir milyonuncu mülteci ise, yaşadığı Humus kentinden kaçarak Lübnan'ın Trablus kentine sığınmak zorunda kalan Büşra Osman. Ülkesinde iç savaşın patlak vermesinden sonra üç yaşındaki kızı Hanin ve iki yaşındaki oğlu Süleyman'la birlikte komşu ülke Lübnan'a giden Osman (19), eşinin kaybolduğunu ve kendisinden 1.5 yıldır haber alamadıklarını kaydetti. Lübnan'a ulaşana kadar köylerde ve kasabalarda saklanarak canlarını kurtarmak için zorlu bir yolculuğu göze aldıklarını anlatan Osman, Trablus'taki bir binada BM'nin yardımlarıyla yaşamaya çalışıyor. Büşra Osman ve çocuklarına, eşinin ailesi de eşlik ediyor. BM'nin yardımlarının yeterli olmadığını anlatan Osman, ülkesindeki iç savaşın da bir an önce sona ermesi dileğinde bulunuyor. BM verilerine göre, ülkelerini terk etmek durumunda kalan Suriyeli mültecilerin yüzde 70'ten fazlasını kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Üç kat artabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN