'te lar şiddetlendi

Giriş Tarihi: 12.3.2013 09:44

'in başkenti Dakka'da Cemaat-i İslami Partisi liderlerinin yargılanmasını protesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıktı.

Görgü tanıkları, okulların tatil edildiği ve işyerlerinin kepenk kapattığı başkentin çeşitli bölgelerinde bombaların patladığını söyledi. larda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Milliyetçi Partisi (BNP) liderliğindeki 18 partili muhalefet birliğinin pazartesi yapılan miting sırasında güvenlik güçlerinin göstericilere şiddet uyguladığını ileri sürerek ülke genelinde bir günlük grev ilan etmesinin ardından başkente binlerce takviye güvenlik görevlisinin yanı sıra Sınır Muhafızları Birliği'nden 400 askerin gönderildiği belirtildi.Polis, mitingin ardından BNP'nin genel merkezini basmış ve aralarında eski Başbakan Halide Ziya'nın da bulunduğu 100 kişiyi gözaltına almıştı. Güvenlik güçleri, parti genel merkezinde 10 el yapımı bomba bulunduğunu açıklamıştı. BNP ise bombaların genel merkeze ''özellikle'' yerleştirildiğini ileri sürmüştü.

Sorgulamasının ardından serbest bırakılan Ziya, hükümetin geri adım atmaması durumunda 18 ve 19 Mart'ta da genel grev yapılacağı tehdidinde bulunmuştu.

BNP ve diğer muhalefet partileri, seçimlere kadar geçici hükümet kurulmasını talep ediyor.

Muhalefetteki Cemaat-i İslami Partisi ise 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlık karşıtı suç işledikleri suçlamasıyla yargılanan liderlerinin duruşmalarının iptal edilmesini istiyor. Parti liderlerinden birinin idama, diğeri ise ömür boyu hapse mahkum edildiği mahkeme sürecini protesto etmek için düzenlenen gösterilerde yaklaşık 70 kişi yaşamını yitirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bangladeş'te çatışmalar şiddetlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN