Humus'taki katliamı Şebbiha yapmış

Giriş Tarihi: 12.3.2013

Suriye'nin Humus kentinde 15 Ocak'ta 100 kişinin öldürüldüğü katliamın arkasından, iddia edildiği gibi muhalifler değil, hükümete bağlı Şebbiha milisleri çıktı

İç savaşın ikinci yılını doldurmak üzere olduğu Suriye'de doğru bilgiye ulaşmak da gittikçe güçleşiyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Humus kentinin Hasviye kasabasında 15 Ocak günü 100 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamı, iddia edildiği gibi El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin değil, hükümete bağlı Şebbiha milislerinin yaptığını ortaya çıkardı. Kasabaya giderek tanıklarla bire bir görüşmeler gerçekleştiren BBC, hazırladığı özel dosyada elde ettiği delilleri de yayımladı. Buna göre, katliam bizzat Beşar Esad güçlerinin emriyle hareket eden Şebbiha milisleri tarafından yapılmış, ancak suç "aşırı dinci" örgütlerin üzerine atılmış.

'MUHALİFLERE Sİ LAH VERİLSİN '
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Avrupa Birliği'nin Suriye'ye silah ambargosunu kaldırmayı gündemine almasını istedi. Fabius "İran ve Rusya'nın güçlü silahlarla ikmal ettikleri Esad ve bu tür silahlardan yoksun olan Ulusal Koalisyon arasındaki bariz dengesizlik nedeniyle ambargonun kaldırılması meselesinin masada olacağı aşikar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Humus'taki katliamı Şebbiha yapmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN