İsrail-ABD-Suriye üçgeninde büyük çelişki

Giriş Tarihi: 12.3.2013 12:09
Suriye'deki iç savaş, İsrail sınırına dayandı. Geçen hafta Golan Tepelerinde BM Barış Gücü askerlerinin İsrail sınırından Suriye'ye girerken muhalifler tarafından rehin alınmıştı. Bu olayın ardından Golan Tepeleri ve sınır boylarındaki köylerle, kasabaların yüzde 80'inin kontrolü muhaliflerin eline geçti.
İsrail durumdan tedirgin. Kendi sınırında Özgür Suriye Ordusuna bağlı islamcı silahlı grupların boy göstermesine tepkili. İsrail televizyonları muhaliflerin Golan Tepelerinde çektikleri bir videoyu yayınladı. Videoda muhalifler ellerinde silahlarla gövde gösterisi yapıyordu.

İsrail her an silahlı muhaliflerin Golan Tepelerindeki varlığını tehdit unsuru sayıp, bölgeyi bombalayabilir.
İsrail muhalifler konusunda bu tedirginliği yaşarken Amerika ne yapıyor? Alman Der Spiegel dergisi ile İngiliz Guardian gazetesi bir rapor yayınladı. Raporda Amerikan askerlerinin Ürdün-Suriye sınırında islamcı silahlı gruplara eğitim verdiği iddia edildi.

Alman ve İngiliz basının haberine göre son bir haftada 200 savaşçı Amerikalı eğitmenlerin silahlı tedrisatından geçerek Ürdün'den Suriye'ye gönderildi. 200 kişilik bu grubun ardından 1200 savaşçı daha eğitime alındı.
İddia bununla sınırlı değil, Amerikalılar tarafından Ürdün'deki kamplarda silahlı eğitimden geçirilip, Suriye'ye sokulan savaşçıların sayısının 10 bin olduğunu söyleyen ciddi kaynaklar da var.

Suriye'nin bir ucunda, İsrail sınırında, İsrail silahlı muhaliflerden endişe duyarken, öbür uçta, Ürdün sınırında Amerika'nın aynı muhaliflere silahlı eğitim vermesi ne büyük çelişki.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail-ABD-Suriye üçgeninde büyük çelişki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN