İsveç'in 'Külkedisi' hayata veda etti

Halktan biriyle evlenmesine Kral tarafından izin verilmediği için yıllarca aşkının peşinden koşan ve 33 yıl sonra sevdiği erkekle evlenen Prenses Lilian 97 yaşında yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 12.3.2013
İkinci Dünya Savaşı sırasında halktan bir gence duyduğu aşkla, İsveç tarihinin en ünlü aşk hikâyelerinden birinin kahramanı olan Prenses Lilian, 97 yaşında hayata veda etti. Sevdiği erkekle evlenmek için 33 yıl beklemek zorunda kalan "Külkedisi" lakaplı prensesin ölüm haberini İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt verdi. Reinfeldt, 2010'da alzheimer teşhisi konulan kraliyet ailesinin çok sevilen üyesi Prenses Lilian'ın öldüğünü açıkladı.

FRANSA'DA KÖYDE YAŞADILAR
Aşk hikâyesiyle sadece ülkesinde değil, tüm dünyada tanınan güzel prenses, 1915'te İngiltere'nin Galler bölgesinde doğdu. Güzelliği dillere destan olan Lilian, 16 yaşında mankenlik ve oyunculuk yapmak üzere Londra'ya gitti. Burada tanıştığı oyuncu Ivan Craig ile 25 yaşında evlendi. Ancak prensesin kalbini 1943'te o zamanlar halktan bir genç olan Prens Bertil çaldı. İlk görüşte aşık olan çift bir araya gelebilmek için her yolu denedi. Lilian'ın 2 yıl sonra eşinden boşanmasına karşın İsveç Kralı Gustav VI Adolf, Prenses'in halktan biri ile evlenmesinin hanedanın geleceğini tehlikeye sokabileceği gerekçesiyle çiftin evlenmesine izin vermedi. Lilian ve Prens Bertil, yıllarca Fransa'daki bir köyde gözlerden uzak yaşadı. Ancak 33 yıl sonra 1976'da evlenebilen çift, aşkları uğruna yaptıkları fedakârlıklar ve bağlılıklarıyla İsveç halkının kalbini kazandı. 61 yaşındaki Lilian, Stockholm'daki Drottningholm Kilisesi'nde yapılan törende 64 yaşındaki Prens Bertil'ine kavuştuğunda İsveç Prensesi ve ülkenin güneyindeki Halland eyaletinin düşesi oldu. Prens Bertil'in 1997'de ölümünün ardından yaşadıkları güçlükleri kaleme alan Prenses Lilian, kitabında "Yaşamımı tek bir sözcükle özetlemem gerekseydi bu sözcük kesinlikle 'aşk' olurdu" diye yazmıştı. Prenses Lilian, 2. Dünya Savaşı döneminde gönüllü yardımsever hemşire görevini de üstlenmişti. İsveç Kraliyet Sarayı'nda Lilian'ın ölümü nedeniyle bayraklar yarıya indirildi. Prenses için yapılacak cenaze töreni programının bugün açıklanması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'in 'Külkedisi' hayata veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN