Katoliklerin gözü dumanda

Giriş Tarihi: 12.3.2013

115 Kardinal, Katolikler'in yeni ruhani lideri Papa'yı seçmek için bugün Vatikan'da toplanıyor. Eğer bacadan siyah duman çıkarsa "seçilmedi", beyaz duman çıkarsa "Papa'yı bulduk" müjdesi olacak. En güçlü adaylar Milano ve Brezilya Piskoposu görülüyor

Papa 16'ncı Benedict'in geçen ayki sürpriz istifasının ardından, bugün Vatikan'da bir araya gelecek olan 115 kardinal, yeni Papa'yı seçecek. Seçici Kardinaller için 80 yaş limit var. Öğleden sonra Vatikan'da yeni papanın seçilmesini bekleyen Katolik halk bacadan çıkacak dumanın rengine dikkat kesilecek. Bacadan çıkacak duman siyah olursa 'Henüz papa seçilmedi' denilmiş, beyaz olursa ise Latince 'Habemus Papam' yani 'Papa'yı bulduk' demek olacak. Bu papalık seçim sürecinin (Konklav) iki güçlü adayı var; Biri Milano, diğeriyse Brezilya Piskoposu. Sabah yerel saatle 10.00'da "Pro eligendo romano Pontifice" ayini ile güne başlayacak olan Kardinaller, saat 15.45'te Vatikan surları içinde kaldıkları Santa Marta Residansı'ndan, Papalık Sarayı'na nakledilecekler. Kendilerine Vatikan Jandarması eşlik edecek. Paolina Şapeli'nden saat 16.30'da Sistine Şapeli'ne geçit alayı halinde yürüyecek olan kardinaller, yemin ettikten sonra meditasyon yapacak. Bu ritüelin sonunda bir oylama yapılacak. Saat 19.15'de konklavı dua ile kapayacak olan kardinallerin 19.30'da Santa Marta Rezidansı'na dönmeleri öngörülüyor. En üst seviyede güvenlik önlemlerine maruz kalacak kardinaller, Vatikan jandarmaları tarafından kontrol edilecek. Kardinallerin bu süre içinde başkaları ile konuşmaları, telefon, faks, e-posta gibi herhangi iletişim yoluna başvurmaları yasak. Bir twit bile aforoza mal olabilir.

EN KISASI OLABİLİR

Son Papa Ratzinger seçilmeden önce konklava 50 oy ile girmişti. Şimdi ise Milano Piskoposu 71 yaşındaki Angelo Scola'nın 40, San Paolo Piskoposu 63 yaşındaki Odilo Pedro Schrerer'in 30 kadar oyu olduğu söyleniyor. Oylamanın iki güçlü adayı İtalyan Scola ve Brezilyalı Scherer. Ancak daha güçsüz adaylar olarak görünen Amerikalılar da sürpriz yapabilir. Bu kardinaller; Timothy Dolan, Donald William Wuerl ve Sean Patrick O'Malley'inin adı da geçiyor. Seçilmeleri en az olası kardinaller ise Meksikalı Francisco Robles Ortega, Macar Peter Erdö, Avusturyalı Christoph Schönborn olarak geçiyor. Gözlemciler, bu konklavın da en kısalarından bir olacağını öne sürüyor. İstatistikler, 20'nci yüzyılın en kısa konklavların yüzyılı olduğunu gösteriyor. Bu yüzyılın papalarından Pio XII, 2 günde 3 oylama, Jean Paul II (1978) ve 16'ncı Benedict (2005) yine 2 günde 4 oylama sonucunda seçildi. Bu yüzyıl içinde yapılan 8 konklavda, seçilen papaların ortalama 13 yıl hükmettiği belirtiliyor. Tarihin en uzun konklavı ise Papa Clemente IV'ün 29 Kasım 1268'de ölmesinden sonra gerçekleşiyor. Viterbo'da bulunan Papalık Sarayı'nda toplanan konklav, yaklaşık 3 yıl sürmüş ve 1 Eylül 1271'te Kudüs'ten gelen papaz yardımcısı bir genç alelacele papaz tayin edilerek Papa (Gregorio X) yapılıyor.

İLK GÜN BİR OYLAMA
Oy verme kuralları son derece açık. İlk gün sadece bir oylama yapılacak. Diğer günlerde sabah ve öğleden sonra ikişer oylama yapılacak. Toplam 33 oylamadan sonra hâlâ Papa seçilmediyse sadece en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Papa'nın seçilmesi halinde ise şapelin bacasından beyaz duman çıkacak. Katolikler hafta sonuna yeni Papa ile girmeyi umut ediyor.

Seçimden önce ayine katıldılar
Katolik dünyasının ruhani liderini seçecek olan kardinaller, dün Roma'daki birçok kilisede ayine katıldı. Roman Katolik Kardinalleri, kilise cemaatine seçim hakkında bazı işaretler de verdi. 16. Benedict'in halefini seçecek olan 115 kardinalden bazıları bugün Sistine Şapeli'ne çekilmeden önce Katoliklere seslendi. Kanadalı Kardinal Marc Ouellet, "Sadece Katolik Kilisesi değil, tüm dünya olarak gelecek konukları bekliyoruz" dedi. Papalık için aday gösterilen Amerikalı, Filipinli, Brezilyalı birçok kardinalin yanı sıra Nativity Kilisesi'ndeki ayinde ilk Afrikalı papanın seçilmesi yönündeki umutların yüksek olduğu ileri sürüldü. Kongolu rahip Justin Golo, "Bu çok güçlü bir işaret olacaktır. Avrupa'nın şu anda kiliseye sunacağı çok şey yok" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katoliklerin gözü dumanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN