Tsunami acısı unutulmadı ama ders de çıkarıldı

Giriş Tarihi: 12.3.2013

Japonya 2011'de tsunamiden 20 bin insanını kaybetti, onbinlerce ev ve işyeri hasar gördü. 2 yılda ülke yarasını sardı. İmparator, "Felaketten ders çıkarıp geleceğe bakmaya söz veriyorum" dedi

Japonya'da 11 Mart 2011 günü meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan tsunami nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 20 bin insan dün gözyaşları içinde anıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ülkenin karşı karşıya kaldığı en büyük felaket olan depremin kurbanları için başkent Tokyo'da devlet erkânının tam kadro katıldığı anma töreni düzenlendi. İmparator Akihito ve İmparatoriçe Michiko'nun da yerini aldığı törende söz alan Başbakan Şinzo Abe, ülke olarak bu ve benzeri afetlerden daha da güçlenerek çıkacaklarını vurguladı. Abe "Bizden önceki nesiller sayısız zorluğu daha da güçlenerek atlattı. Felaketlerden ders çıkararak geleceğe bakmaya söz veriyorum" ifadelerini kullandı. Depremin meydana geldiği saat 14.46'da sirenlerin çalınmasıyla başlayan törende, ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İmparator Akihito, yaptığı konuşmada "Halkımızın hiç şikâyet etmeden hayatlarını sürdürmeye çalışmaları beni derinden etkiledi. Herkes, dertlerini biraz olsun paylaşma ümidi taşıyor; bu çok güzel" dedi. Tsunami nedeniyle radyoaktif sızıntıya yol açan Fukuşima Nükleer Santrali'nde de bir anma programı yapıldı. İlk önce Tokyo'daki töreni canlı yayında izleyen katılımcılar, daha sonra ölenlerin anısına çiçek bırakıp gözyaşı döktü.

NÜKLEER KORKUSU YAŞANDI
Ülkenin birçok kentinde de benzer törenler düzenlenirken, kıyı bölgelerinde yaşayanlar denize çiçek bırakarak, ölenleri ve kaybolan yakınlarını andı. Deprem ve tsunami nedeniyle kaybolan 2 bin 668 kişiden henüz herhangi bir iz bulunabilmiş değil. Japonya'nın Sendai kenti açıklarında 11 Mart 2011 günü yaşanan ve 6 dakika süreyle ciddi bir sarsıntı yaratan deprem, asıl olarak neden olduğu tsunamiyle hafızalarda yer etti. Özellikle Fukuşima Nükleer Santrali'nde yaşanan radyoaktif sızıntı bir çevre felaketine dönüşerek, depremin acısını unutturdu. Dalgaların yol açtığı zarar sonucunda santralin soğutma sistemi bozulmuş ve çevreye radyasyon yayılmıştı. Yetkililer sızıntıyı durdurduklarını iddia etse de, çevre örgütleri ülkedeki nükleer santrallerin tamamen kapatılması için kampanyalar düzenliyor. Deprem sırasındaki vurdumduymaz tutumu halk tarafından kıyasıya eleştirilen eski Başbakan Yoşihiko Noda, 16 Aralık'ta düzenlenen seçimlerde bozguna uğradı. Noda'dan sonra başbakanlık koltuğunu devralan Şinzo Abe hükümetini bekleyen en büyük zorluklardan birini, hâlâ çadırlarda ve barakalarda yaşayan binlerce kişinin durumu oluşturuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tsunami acısı unutulmadı ama ders de çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN