Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'de Türkiye rüzgârı esecek

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Çin'de düzenlenen 2013 Türk Kültür Yılı tanıtımında konuşan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Esenli "42 yıllık ilişkilerimizde bu ölçekli tanıtım faaliyeti yapılmadı" dedi

Çin'de bu yıl düzenlenecek Türk Kültür Yılı'nın tanıtımı başkent Pekin'de yapıldı. Çin'de söz konusu etkinliğin galası, iki ülke kültür bakanlarının katılımıyla 21 Mart'ta Pekin'de düzenlenecek 140 kişilik özel bir gösteriyle başlayacak. Pekin'deki Çin Kültür Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, 2013 boyunca yapılacak organizasyonlar, program ve sergiler Türk yetkililer tarafından tanıtıldı. Türk Kültür Yılı kapsamında ülkenin dört bir yanında, Türkiye'den birçok gösteri grubu, kültürel etkinlikler ve özel programlarla Türkiye tanıtılacak. Basın toplantısında konuşan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun bir tarihi olduğunu belirterek, son yıllarda ikili üst düzey ziyaretlerin sıklığına ve ilişkilere katkısına vurgu yaptı. Esenli, geçen yıl Türkiye'de Çin Kültür Yılı olduğunu hatırlatarak, bu çerçevede 120 bin Çinli ağırladıklarını ve bu ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 42'nci yılında Türkiye'nin Çin'de kendini daha iyi ifade edebilmek için büyük yapımlar hazırladığını söyleyen Esenli, Çin'de önemli sergiler de açacaklarını belirtti. Esenli, Çin'den sonra en fazla Çin porseleni koleksiyonuna sahip ülkenin Türkiye olduğunun altını çizerek, Türkiye'de 11 bini aşkın parçanın tamamının değişik dönemlere ait olduğunu ve Çin'den satın alınmış parçalar olduğunu kaydetti. Türk Kültür Yılı boyunca koleksiyonun birçok değerli parçasını Çin'de de sergileyeceklerini söyleyen Esenli, birçok organizasyon vesilesiyle iki ülke halklarının bir araya geleceğini vurguladı. Esenli, mayıs ayında Türk opera ve bale sanatçılarının Çin'de bir ilke imza atacağının altını çizerek, Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" operasının, Çin'de ilk kez Türk opera ve balesi sanatçıları tarafından Pekinli sanatseverler için sahneye konacağını açıkladı. Çin'de Anadolu Uygarlıkları Sergisi gibi önemli sergileri de yapacaklarını anlatan Esenli, Türk filmlerinin Uluslararası Pekin Film Festivali'ne katılacağını, Türk yemekleri haftası ile bir defile düzenleneceğini aktardı. Esenli ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Çin'de bir dizi konser vereceğini belirtti.

12 KENTTE ETKİNLİK VAR

Esenli, yapılacak etkinliklerin sadece Pekin ve Şanghay ile sınırlı olmayacağını, "Türkiye'nin geleneksel değerlerini koruyan ve çağdaş yüzünü aksettiren etkinliklerle" ülkede 12 şehirde organizasyonlar yapmayı hedeflediklerini belirtti. Esenli, 21 Mart'ta Pekin'de yapılacak galaya iki ülkenin de kültür bakanlarının geleceğini söyledi. Çin'in 1 milyarı aşkın nüfusuna 2013'te Türkiye'yi tanıtacaklarını belirten Esenli, "Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin 42 yıllık ilişkilerinde bu ölçekli bir tanıtım faaliyetinin yapılmadığını" vurguladı. Diğer yandan Çin Kültür Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Hou Şianghua da geçen yıl Türkiye'de yapılan "Çin Kültür Yılı" kapsamında birçok etkinlik düzenlendiğini, bu yıl da yapılacak etkinliklerle Çin'de Türkiye'nin daha iyi tanınacağını belirtti.

Topkapı'daki porselenler Şanghay'da sergilenecek
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng, 2013 Çin'de Türk Yılı dolayısıyla Ankara'da Cernmodern'de basın toplantısı düzenledi. Bakan Çelik, 21 Mart'ta Pekin ve 25 Mart'ta Şanghay'da başlayacak açılışlara sanatçılardan oluşan bir ekiple katılacaklarını söyledi. Bakan Çelik, Çin'de düzenlenecek etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi:
Saraydan Kız Kaçırma Operası Çinli sanatseverlerle buluşacak. CSO, ülkenin çeşitli şehirlerinde konser verecek.
Mehter takımının da sokak gösterileri olacak.
Topkapı Sarayı'nda bulunan ünlü Çin porselenlerinin bir kısmı Anadolu Uygarlıkları sergisi çerçevesinde Şanghay'da sergilenecek.
Türk film günleri düzenlenecek. Çin Büyükelçisi ise Çin halkının Türk Kültür Yılı'nı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de Türkiye rüzgârı esecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN