Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BBG Evi’ne döndü

'daki konklav öncesi "kardinaller toplantısı"nda yaşanan tartışmalar basına yansıdı. Bazı İtalyan kardinaller, geçen yıl patlak veren Vatileaks skandalı nedeniyle "entrikacı" olmakla suçlandı

Giriş Tarihi: 13.3.2013
'da dün yeni Papa'nın seçimi için başlayan konklavdan (Papa'nın seçildiği toplantı) önce yine haberci kuşları dışarıya haber taşımaya başladı. Konklav öncesinde, Papa adaylarının bir nevi seçim kampanyası yaptıkları Kardinaller Genel Toplantısı'nda yaşanan tartışmalar basına yansıdı. Vatileaks skandalından sonra alınan geniş güvenlik önlemlerine rağmen tarihin en medyatik konklavı, Vatikan BBG (Biri Bizi Gözetliyor televizyon şovu) Evi'ne döndü. Sızan bilgilere göre, Devlet Sekreteri Tarcisio Bertone'yi Vatikan bankası IOR'un karıştığı skandalla ilgili olarak sert bir biçimde eleştiren Brazilyalı piskopos Braz de Aviz, çok sayıda kardinalden alkış aldı.

REFORMCU DÖNEME GEÇİŞ

Kilisenin geleneksel yapısını korumak isteyenlerle, reform etmek isteyenler arasındaki mücadelenin gerginliği hissediliyor. Entrikalardan uzak duran İtalyan aday Milano Piskoposu Angelo Scola'nın entelektüel kişiliğinin mesajlarının halka ulaşmasında engel oluşturacağı söyleniyor. Vatileaks skandalının ardından, entrikaların baş oyuncuları olarak gösterilen bazı İtalyan kardinaller hedef haline geldi. Amerikalı kardinaller, yeni bir İtalyan papaya karşı çıkıyor. Ancak ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın ülke ilişkilerinde zorluk yaratacağı gerekçesiyle "Amerikalı Papa" fikrinden hoşlanmadığı söyleniyor. Papa seçimi için San Pietro Katedrali'nde yapılan toplantıda usule göre kardinaller sağ ellerini İncil'in üzerine koyup yemin ettiler. Daha sonra seremonici başının "Extra Omnes" "Herkes Dışarı" demesi ile Sistin Şapel'in kapıları kapandı. Akşam saat 19.41'de (yerel saatle) Sistin Şapel'e kurulan bacadan kara duman çıkması üzerine, yeni Papa seçiminde umutlar bugüne kaldı. Bu sabah yerel saatle 9.30'da Sistin Şapel'e kapanacak olan kardinaller sabah ve öğleden sonra ikişer oylamada bulunacaklar. İlk oylamada Papa seçilirse sabah 10.30, ikincide seçilirse 12.00'de bacadan beyaz duman çıkacak. Öğleden sonra yapılacak ilk oylamanın sonucu 17.30'da, ikinci oylamanın sonucu ise 19.30'da belli olacak.

İLK TURDA SEÇİLEMEDİ SİYAH DUMAN ÇIKTI
Vatikan'da yeni Papa'yı seçmek için toplanan ve 115 seçici kardinalden oluşan Konklav'nı ilk toplantısından kara duman çıktı. Papa'nın seçilemediği anlamına gelen siyah duman San Pietro Meydanr'nda yağışlı havaya rağmen toplanan binlerce kişi tarafından hayal kırıklığı ile karşılandı. Papa seçiminde umutlar bugüne kaldı.

VATİKAN BİNASINDA EŞCİNSEL SAUNASI
Vatikan'da 115 kardinal yeni Papa'yı seçmek için konklava girerken, Kardinaller Genel Toplantısı'nın yapıldığı Papalığa ait Roma'daki bir binada kentin en büyük eşcensel saunalarından "Europa Multiclub Sauna and Gym"in bulunması skandal yarattı. Kulüp, internet sitesinde "İtalya'daki eşcensel saunaların bir numarası" sloganıyla reklamını yapıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan BBG Evi’ne döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN