'Beni dünyanın öbür ucundan getirdiler'

Vatikan'daki seçimde ilk kez bir Latin Amerikalı katolik aleminin lideri oldu. Jorge Mario Bergoglio (76) 'Francis' adını aldı

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Vatikan-Katolik Kilisesinin 266. Papa'sı Arjantinli Cizvit Jorge Mario Bergoglio oldu. Kilise tarihinin ilk Latin Amerikalı Papa'sı olan Bergoglio, kendisine Assisili Francis'in ismini seçti. Tüm dünyaya yeni Papa'nın seçildiğini haber veren beyaz duman TSİ ile 20.06'da beşinci oylamadan sonra Sistin Şapel'in üzerine kurulan bacadan çıktı. Konklav'ın ikinci gününde seçilen Papa 1. Francis büyük bir sürpriz oldu ve halkın karşısına 21.10'da çıktı. San Pietro Meydanı'nda toplanan Katolikler de Latince "Habemus Papam" "Papa'yı Seçtik" ilanının ardından Papa'nın ismini ve milliyetini duyunca bir müddet sessiz kaldılar. "Habemus papam" duyurusunu Parkinson hastalığından muzdarip kardinal Jean-Louis Tauran yaptı. Papa'nın isminin açıklanmasına kadar "Yaşasın Papa" diye bağıran halkın bu şaşkınlığı kısa zamanda geçti.

SOKAKLA İÇ İÇE YAŞIYOR

13. yüzyılda Fransisken Tarikatı'nı kuran ve aziz ilan edilen Assisili Francis'in adını alan yeni Papa halkın sevgisini hemen kazandı. Papa Bergoglio, "kardeşlerim. İyi akşamlar, biliyorsunuz Konklav'ın görevi Roma'ya bir piskopos seçmek, benim kardeşlerim (kardinaller) beni ta dünyanın öbür ucundan getirdiler, bana gösterdiğiniz sıcak karşılama için teşekkür ediyorum" dedi. "Beni dünyanın öbür ucundan getirdiler" esprisi halkın gülmesine yol açtı. Papa Bergoglio ilk duasını da selefi Papa XVI Benedict için yaptı. Buenos Aires Piskoposu Jorge Mario Bergoglio, 76 yaşında. Makam arabası kullanmayan, metroya binen, sokak gerçeği ile omuz omuza bir kiliseyi savunan bir Papa. İtalya'nın Piemonte bölgesinden Asti'den Arjantin'e göç etmiş bir İtalyan ailesinden geliyor. Bergoglio 17 Aralık 1936 doğumlu. Bir nişanlısı olduğu söylenen Bergoglio kimya teknisyeni olarak diploma aldıktan sonra rahip olmayı seçiyor ve Cizvit tarikatına giriyor. 2001 yılında Kardinal olan Bergoglio 2005 yılında muhafazakar Kardinal selefi Joseph Ratzinger'in karşısında 40 oy aldı ve yarışı bıraktı.

ELEŞTİRİLMİŞTİ
İlk Cizvitli Papa'nın fakir halka yakın, şaşaadan uzak bir yaşam sürmesi, Francis'in adını seçmesi, sempati ile karşılandı. Bergoglio 1976'da diktatörlüğünü ilan eden Jorge Videla döneminde kaçırılıp öldürülen De la Cuadra ailesine sırt çevirmekle suçlanmıştı. Kaçırıldığı sırada 5 aylık hamile olan bir kadın esaret sırasında bir kız çocuğu dünyaya getirmişti. Genç kadın çocuğun "çok önemli bir aileye evlatlık verilmesinin" ardından öldürülmüştü. Bergoglio liderliğindeki Arjantin piskoposları "diktatörlük yıllarında inananları koruyamayan kilise adına" özür dilemişti.

İLK KUTLAMA MARADONA'DAN GELDİ

Papa Francis kuvvetli bir futbol taraftarı. İlk kutlamada ünlü futbolcu Maradona'dan geldi. Maradona yeni Papa için "Arjantinlilerin gururu" dedi. Başta ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban Ki mun olmak üzere bir çok ülke lideri de katoliklerin yeni liderini mesajlarla kutladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beni dünyanın öbür ucundan getirdiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN