İsrail'de Dışişleri Bakanı kim olacak?

Giriş Tarihi: 14.3.2013 15:03

22 Ocak’taki seçimin ardından İsrail’de hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi. Koalisyon pazarlıkları tamamlandı, bakanlıklar belli oldu.

Bundan sonraki süreçte İsrail Cumhurbaşkanı Peres, yeni kabineyi onaylayacak sonra hükümet iş başı yapacak.

İsrail'de 22 Ocak'taki seçime iktidardaki Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ile Lieberman'ın önderliğindeki Evimiz İsrail Partisi ortak listeyle katılmıştı.
Seçimi Likud-Beyteynu ittifakı birinci sırada tamamladı. Ancak oy kaybı yaşandı. Sürpriz ise sol eğilimli parti Yesh Atid'den geldi.

Herkes merkez sağın ötesinde sağcı bir koalisyon beklerken, İsrail'in en ünlü anchormani olan Yair Lapid başkanlığındaki Yesh Atid'in sürpriz yükselişi, koalisyon hesaplarını alt üst etti. Sağcı hükümüte sol bir parti de girmiş oldu.

BAKANLIKLAR BELİRLENDİ

Pazarlıklar sona erdi, bakanlık koltukları kararlaştırıldı. Koalisyonun ortakları da belirlendi. Likud-Beyteynu ile beraber sol eğilimli Yesh Atid, Naftali Bennet liderliğindeki sağcı parti Yahudi Evi ve Livni'nin Hatnua Partisi koalisyonun ortakları oldu.

İsrail'de Başbakanlıktan sonra 3 önemli bakanlık koltuğu var. Başında Dışişleri geliyor, sonrasında Savunma ve Maliye Bakanlıkları. Koalisyonun kilit ismi olan Lapid'e önce Savunma veya Maliye Bakanlıkları teklif edilmişti. Ancak Lapid "ben Dışişlerini istiyorum" deyince kriz patlak vermişti.


DIŞİŞLERİ BAKANI KİM OLACAK?

Çünkü Netanyahu'nun, Dışişleri Bakanlığı için ortağı Lieberman'a sözü vardı. Lapid'in gözünü Dışişlerine dikmesi Lieberman'ı öfkelendirdi. Ancak yine Netanyahu'nun dediği oldu. Yair Lapid Maliye Bakanlığına ikna edildi. Dışişleri Bakanlığı koltuğuna ise hakkındaki davadan aklanması beklenecek olan Lieberman'ın oturacağı kesinleşti. Ancak Lieberman yeni hükümette hemen bakan olamayacak hakkında açılan dava olduğu için bu davadan aklanana kadar Netanyahu, Dışişleri Bakanlığını Lieberman için saklayacak.

Yesh Atid Partisine Dışişlerinden vazgeçmesi karşılığında sadece Maliye Bakanlığı değil, İç İşleri ve Sosyal Refah Bakanlığı da verildi. Son pazarlıkların ardından Maliye Bakanlığına parti lideri Yair Lapid, İç İşleri Bakanlığına Meir Kohen ve Sosyal Refah Bakanlığına da Şay Piron'un getirilmesi kararlaştırıldı.

Naftali Bennet liderliğindeki sağcı parti Yahudi Evi'ne ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Diyanet Bakanlıkları olmak üzere kabinedeki 4 koltuk teslim edildi.

YENİ HÜKÜMET FİLİSTİN'LE BARIŞ MÜZAKERELERİNE DEVAM EDECEK Mİ?

İsrail'in yeni hükümeti dış meselelerden ziyade ülke içi meseleleri gündemine alacak. Askerlik, ekonomi gibi sorunlar ilk sıralarda yer alacak. Filistin ile askıdaki barış müzakereleri, iki devletli çözüm gibi konular ise ilk aylarda yeni kabinenin ajandasında yer almayacak.


FİLİSTİNLİLER İSRAİL'İN YENİ HÜKÜMETİ İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Yeni hükümet Filistin'de de yakından takip edildi. Filistin yönetiminden iki önemli isim yeni kabineyle ilgili açıklama yaptı. Salih Bardawel, yeni dönemin Filistinliler için daha kötü olacağı görüşünde. Hükümetin Siyonist ve ırkçı olduğuna vurgu yapan Filistinli yetkili, bu politikanın devam edeceğini söyledi.

Filistinli baş müzakereci Saeb Erakat ise İsrail hükümetinin yerleşim birimleri inşaatlarını durdurmasını ve Filistin ile barış yapmasını umduklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de Dışişleri Bakanı kim olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN