Yeni Papa'nın hafızalara kazınan fotoğrafı!

Giriş Tarihi: 14.3.2013 11:02 Güncelleme Tarihi: 14.3.2013 11:34

Katolik dünyasının yeni lideri Papa 1'inci Francis, 2001 yılında 12 AIDS hastasının ayaklarını yıkayıp öpmesiyle hafızalarda yer aldı.

Kürtaj, eşcinsel evlilik ve ötanaziye karşı olan Papa 1'inci Francis'in adı, Arjantin'de 1970'li yıllardaki cunta döneminde yaşanan bazı suçlara da karıştı. Bu suçlardan en ciddisi, iki Cizvit rahibin kaçırılıp işkence görmesiydi.

Bergoglio'yu savunanlar ise 76 yaşındaki din adamının cunta rejimiyle iyi ilişkilere sahip olduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Nitekim iddia sahipleri de hiçbir zaman Bergoglio hakkındaki suçlamalarla ilgili kanıt sunamadı.

Bergoglio, 2001 yılında Arjantin'deki bir bakımevinde kalan 12 AIDS hastasının ayaklarını yıkayıp öpmesiyle hatırlanıyor.

AVRUPA DIŞINDAN SEÇİLEN İLK PAPA

Yeni Papa I. Francis hem Avrupa dışından hem de Latin Amerika'dan seçilen ve ilk Cizvitli Papa olma özelliğini taşıyor.2005'te adaydı ancak seçilemedi. Favori olarak gösterilmiş, çocukken geçirdiği hastalık yüzünden tek ciğerle yaşaması gündeme gelmiş ve ancak kazanan Joseph Ratzinger (Papa Benedikt) olmuştu.ELEŞTİRİLMİŞTİ

İlk Cizvitli Papa'nın fakir halka yakın, şaşaadan uzak bir yaşam sürmesi, Francis'in adını seçmesi, sempati ile karşılandı. Bergoglio 1976'da diktatörlüğünü ilan eden Jorge Videla döneminde kaçırılıp öldürülen De la Cuadra ailesine sırt çevirmekle suçlanmıştı. Kaçırıldığı sırada 5 aylık hamile olan bir kadın esaret sırasında bir kız çocuğu dünyaya getirmişti. Genç kadın çocuğun "çok önemli bir aileye evlatlık verilmesinin" ardından öldürülmüştü. Bergoglio liderliğindeki Arjantin piskoposları "diktatörlük yıllarında inananları koruyamayan kilise adına" özür dilemişti.

İLK KUTLAMA MARADONA'DAN GELDİ
Papa Francis kuvvetli bir futbol taraftarı. İlk kutlamada ünlü futbolcu Maradona'dan geldi. Maradona yeni Papa için "Arjantinlilerin gururu" dedi. Başta ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel Sekreteri Ban Ki mun olmak üzere bir çok ülke lideri de katoliklerin yeni liderini mesajlarla kutladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Papa'nın hafızalara kazınan fotoğrafı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN