Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakandan şoke eden söz

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, paylaştığı anektot büyük tepki çekti.

Giriş Tarihi: 15.3.2013 10:26
KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, KKTC Tabipler Birliği'nde yaptığı konuşmada muhalefetteyken gece kulüplerini eleştiren bir milletvekiline bakan olduğunda 'Kapattın mı?' diye sorduğunu ve 'Neyi kapatacaksın, 40 bin asker, 40 bin de öğrenci var, beni mi halletsinler' cevabını aldığını söyledi. Bakan Hasipoğlu'nun paylaştığı anektot büyük tepki çekti.

KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla KKTC Tabipler Birliği'nde yaptığı konuşmada sağlık sorunları ve kendisine yönelik eleştirilere değindi.

Konuşmasının son bölümünde başından geçen bir olayı anlatan Bakan Hasipoğlu herkesi adeta şoke etti.

Bakan Hasipoğlu, "Hiç unutmam biri gece kulüplerini açtı, onu söyleyim. Beni bağışlasın. Ana muhalefetten bir arkadaş her oturumda çıkar 'Lefkoşa'dan Güzelyurt'a kadar fabrikaları dizdiniz' der. Gece kulüpleri fabrika. Allah ne büyük Allah. Döndü o bakan oldu. Gittim 'Kapattın mı o fabrikaları?' dedim. 'Neyi kapatacaksın' yahu dedi, '40 bin asker, 40 bin de öğrenci var beni mi halletsinler.' Yani böyle gülünç durumlara düşmeyin. Böyle gülünç hallere düşmeyelim" dedi.

KADIN DOKTORLARDAN TEPKİ

Bakan Hasipoğlu'nun sözlerine bazı kadın doktorlar tepki gösterip salonu terk etti. Öte yandan 19 kadın örgütü Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'na tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada Bakan Hasipoğlu'nun tıp bayramı töreninde söylediği sözlerle demokrasi değerlerinin ayaklar altına alındığı savunuldu. Kadın örgütlerinin açıklamasında 'Ülkemizde devlet eliyle yürütülen seks köleliğini meşrulaştırmaya çalışmıştır. Daha önceki bir konuşmada kendisine söylendiğini iddia ettiği 'Gece Kulüplerini kapatalım da 40 bin asker ve öğrenci bizi mi halletsin' cümlesini örnek vererek ırkçı ve cinsiyetçi yaklaşımını pervasızca dile getirmiştir. Bakan Hasipoğlu'nun bu sözleri, sadece gece kulüplerinde insanlık dışı koşullarda çalıştırılıp sömürülen kadınları değil, tüm kadınları ötekileştirmekte ve aşağılamaktadır' denildi. Hasipoğlu'nun kadınlardan derhal özür dilemesini isteyen örgütler, bakan Hasipoğlu'nun istifasını istedi.

ELEŞTİRMENİN KOLAY OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN ANLATTIM

Bakan Hasipoğlu, tepki çeken sözleri için kendini şu sözlerle savundu: "Muhalefetteyken, gece kulüplerini fabrikaya benzeten bir milletvekili söz konusu gece kulüplerinin derhal kapatılmasını savunuyordu. Daha sonra kendisi bakan oldu. Kendisine, muhalefetteyken gece kulüplerine dair sözleri hatırlatılınca, 'memlekette 40 bin asker var, bırakalım da bizi mi halletsinler' dedi. Ben de muhalefetteyken eleştirmenin kolay, ama icraatta işlerin böyle yürümediğine örnek vermek için bu anekdotu anlattım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakandan şoke eden söz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN