Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiliseyi halka indiren Papa

Yeni Papa Francis lüks makam aracı istemedi. Konklavda tahta oturmayıp ayakta durdu. Konutuna otobüsle döndü. Esprileriyle kardinalleri güldürdü

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Katolik dünyasının önceki gün seçilen 266'ncı Papası Francis, papalığının ilk gününde dua etmek için Roma'daki Santa Maria Maggiore'ye gitti. Yeni Papa, daha ilk uygulamaları ile "Fakirlerin Papası" olacağını gösterdi. Papalık makam arabasını çok lüks diye reddeden Papa Francis, daha makul bir araba istedi. Papa Francis, Vatikan Basilikası'nın da halka açık tutulmasını istedi.

HESABI BİLE KENDİ ÖDEDİ

Papa Franscis, seçildikten sonra Sistin Şapeli'nde kardinalleri kabul ederken tahtına oturmayıp ayakta durarak alçakgönüllülük örneği sergiledi. Kardinallerle yaptığı toplantıdan önce kaldığı Uluslararası Ruhbanlar Evi'ne hesabını kendisi ödeyen, personeli selamlayarak Vatikan'a geri dönen Papa, halktan biri imajını verdi. Konklavda kendisini seçen 114 kardinale dönüp "Tanrı sizi yaptığınızdan ötürü affetsin" diyerek espri yapan Papa Francis'in halkı selamlayıp, takdis edildiği törenden önce de boynuna takılması istenen altın haçı reddedip ve kendi demir haçını takması dikkat çekti. Papaların giydiği kırmızı kadifeden kenarları beyaz kürklü pelerini de istemeyen Papa Francis kaldığı Santa Marta Rezidansı'na kardinallerle birlikte otobüsle döndü. Ailesinin bütün malvarlığını, kıymetli eşyalarını fakirlere veren ve adını aldığı Assisili Francis gibi Papa da tasarrufa önem veriyor.

AKCİĞER AMELİYATI
Buenos Aires'da Piskoposluk binasında kendisine ayırdığı sadece 3 odalı evi, metroya binmesi, makam arabası kullanmaması, yemeklerini kendisinin pişirmesi, gençliğinde enfeksiyon nedeniyle akciğerinin bir kısmının alınması, yeni Papanın kişiliğini anlatan detaylar olarak dünya basını tarafından sunuluyor. Papa Francis, 2012'de verdiği bir röportajda, Kilise'nin hastalıklarının "kariyer hırsı ve kibir" olduğunu söyleyerek Kiliseye karşı aldırmaz bir tavır içinde olan halkın ayağına gidilmesi gerektiğini savundu. Papa'yı bekleyen konular arasında Vatikan'da patlak veren cinsel taciz skandalları, İslam dünyasındaki Hıristiyan azınlıkların korunması, devletlerin laikleşmesi gibi konular yer alıyor. Öte yandan Mısır'ın İslami eğitim kurumlarından El Ezher'den yayınlanan mesajda "Yeni Papa'dan mevcut itilafların çözümü için adil tutum bekliyoruz" açıklaması geldi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiliseyi halka indiren Papa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN