Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaştan kaçarken yanına ne alırdın?

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bu soruyu sorup "Suriyeli mülteciler için en önemli şey" isimli fotoğrafları yayımladı... İşte o fotoğraflar ve Suriyeli ailelerin başka ülkelere kaçış hikâyeleri...

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ile muhalifleri arasındaki iç savaş bugün ikinci yılını doldurdu... Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre şimdiye kadar 70 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kaldı. Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak'a sığınmak zorunda kalanların sayısı ise 1 milyonu geçti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) de "Suriyeli mülteciler için en önemli şey" isimli fotoğraflar yayınladı ve okuyuculara "Evinizi terk edip başka bir ülkeye kaçmak zorunda kalsanız yanınıza ne alırdınız?" sorusu yöneltildi. Ancak toplu halde can havli ile kaçarken yanınızda taşıyabileceklerinin sınırlı olduğu da hatırlatıldı. Galeride ayrıca bazı Suriyeli sığınmacının kaçarken yanında ne getirdiğine dair hikayeleri de anlatıldı. İşte o Suriyelilerden bazılarının kaçış hikâyeleri:

Doktor Velid (37)
K.Irak'taki Sınır Tanımayan Doktorlar'a ait kampta kalıyor: "2012'nin başıydı. 20 gün önce doğum yapan eşim ile kaçtık. Irak sınırında iki gece bekleyip bin 100 dolar karşılığında sınırı geçtik. Yanımda eşimin bana verdiği ilk fotoğrafı aldım. Bu fotoğraf evimize tekrar dönüşümüzü simgeleyecek" dedi.

Ömer (35)
Ömer de doktor Velid gibi Kuzey Irak'a kaçanlardan. Başkent Şam'da komşuları öldürülünce kaçmaya karar verdi. Yanına çok sevdiği müzik aleti buzukiyi alan Ömer, "Komşumu ve iki çocuğunu öldürüp, sokak ortasında sürüklediler. Kaçmaktan başka hiçbir şansım yoktu" diye konuştu.

Abdul
Lübnan'da Bekaa Vadisi'ndeki mülteci kampında kalan Abdul, kaçarken sadece evinin anahtarlarını alabildi. Eşinin çapraz ateşte yaralanmasından sonra kaçmaya karar verdiğini vurgulayan Abdul, "Evimin anahtarını aldım, çünkü ana yurduma bir gün mutlaka geri döneceğim" sözleri ile hikâyelerini anlattı.

İman (25)
1 yaşındaki kızı Ayşe ve 2 yaşındaki oğlu Ahmed ile kaçan 25 yaşındaki İman isimli kadın, Türkiye'deki Nizip kampında hayata tutundu. Yanında Kuran getiren İman, "Halep'te cinsel taciz vakalarını duyunca kaçmaya karar verdik. 36 kadın ve çocuktuk. Gelirken yolda 5 kişi öldü. Kuran beni ve ailemi yolda da korudu burada da koruyor" dedi.

Yusuf
12 Aralık 2012'de Bekaa Vadisi'ndeki bir binada poz veriyor. Fotoğraf çekilmeden aylar önce ailesiyle birlikte Şam'daki evlerinden kaçmış. Yusuf'un Suriye'den kaçarken getirdiği en değerli şey, elinde tuttuğu cep telefonu. Telefonunda halen Suriye'deki aile üyelerinin fotoğraflarını saklıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaştan kaçarken yanına ne alırdın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN